strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Брудні ігри: невиконані обіцянки, ув’язнені активісти та спаплюжене середовище

Зимові олімпійські ігри 2014 Зимові Олімпійські ігри в Сочі вже завершилися, проте слід від них залишиться назавжди. Коли у 2007 році Росія отримала право проводити Олімпійські ігри, влада країни гарантувала більше ніж просто гарне снігове покриття.

Російські представники включно з Дмитром Черненком, головою Організаційного комітету зимових Олімпійських ігор в Сочі, разом з президентом Володимиром Путіним оголосили, що зимові ігри 2014 року не загрожуватимуть екології й будуть безвідходними . Також обговорювались значні інвестиції для поновлювання джерела енергії , таких як геотермальне тепло, вітер, сонце та біомаса. Але натомість відбулося замовчування екологічних проблем через непрозорість процесу будівництва . Спроби утихомирити активістів та масова корупція призвели до нестачі коштів для вирішення екологічних питань .

Олімпіада в Сочі та екологія

Президент Росії – головний ініціатор Олімпійських ігор, і задля успішного проведення цієї глобальної події він поставив на кін значну частину своєї репутації. Російська влада, аби діяти згідно з планом та не провокувати скандалу, ув’язнила активістів екологічного руху задля замовчування проблем, про які наголошували викривачі.

«Екологічна ситуація тут значно покращилася», - нещодавно повідомив Путін журналістам під час свого візиту до Центру розведення та відновлення популяції перських леопардів Сочинського національного зоопарку. «У зв’язку з Олімпіадою ми вирішили відновити популяцію перського леопарда. Можна сказати, що через Олімпійські ігри ми відновили частину зруйнованої природи».

Проте за даними очевидців та звітів галузевих організацій стало відомо, що природі значно більше нашкодили, аніж намагалися зберегти чи врятувати.

Читати також: Чи виживуть зимові Олімпійські ігри через зміну клімату? 

Аби провести Ігри, екологічну політику було значно послаблено. Закони про захист національних лісів були відкликані, щоб на 8 000 акрах (3200 га – прим. перекладача) паркових угідь у Сочинському національному парку дозволити будівництво Олімпійського містечка. Гірські території західного Кавказу є об’єктом світової спадщини ЮНЕСКО (UNESCO World Heritage Site) та належали до тієї невеликої кількості гірських угідь Європи, які не зазнали значного впливу людини.

Олімпійські жертви  

У той час, коли весь світ слідкував за розвитком подій у Сочі, російська влада робила рішучі кроки, щоб змусити мовчати потенційних критиків щодо підготовки Олімпіади. Євгеній Вiтішко, відомий геолог та захисник навколишнього середовища з організації Екологічна вахта північного Кавказу (Environmental Watch on the Northern Caucasus), був ув’язнений на 15 діб під час Олімпіади за привселюдну лайку. Пізніше апеляційний суд поновив звинувачення та засудив Вітішко до 3 років ув’язнення за хуліганство у 2012 році, коли він фарбою з балончика розфарбував паркан.

А колишній виконавчий директор організації Сурен Газарян, нещодавно був змушений покинути Росію. Зараз він знаходиться у вигнанні в Естонії. Інші члени організації Вахти нерідко зазнають необґрунтованих ув’язнень.

Крім того, некомерційна організація Global Greengrants повідомила про те, що фонди, спрямовані для Екологічної вахти північного Кавказу, були заморожені російською владою . Екологічна вахта північного Кавказу – це російська некомерційна організація, що займається захистом навколишнього середовища кавказького регіону. Global Greengrants фінансувала організацію в 2011, коли проводилося дослідження та публікація звіту про екологічний вплив Олімпіади в Сочі. Причиною заморожених рахунків стало те, що ця організація оголосила Олімпіаду 2014 року найбільш загрозливою для екології за всю історію Ігор .

Виконавчий директор Global Greengrants Тері Одендал говорить: «Одна з причин такої високої вартості цих ігор полягає в тому, що вони побудовані на території національних паркових угідь, а це вимагає будівництва нових доріг та інфраструктури замість знищених лісів та річок. Чому Олімпійський комітет обрав проводити Ігри саме тут? У часи зміни клімату нам необхідно захищати ліси, а не вирубувати їх».

Додамо також, що літню Олімпіаду 2012 у Лондоні було відзначено як таку, що впроваджує нові стандарти – адже організатори продумали кожний аспект цієї міжнародної події як з соціального, так і з екологічного боку .

Читати також: Великі ігри 2012 та довкілля 

Тимчасові споруди було побудовано з матеріалів, які будуть повторно використані після Ігор . Бейсбольна арена, наприклад, насправді є величезною палаткою зі сталевими конструкціями. Матеріали в основі цієї споруди були демонтовані та знову використовувались за призначенням.

Cooper Box Постійні конструкції, такі як, наприклад, Cooper Box (на фото), були розроблені таким чином, щоб їх можна було використовувати протягом багатьох років після Ігор. Похилий дах Cooper Box збирає дощову воду для вбиралень, зменшуючи використання води в будівлі до 40%.

Сама концепція Олімпійських ігор не включає поняття «екологічність», але, беручи до уваги багате історичне, культурне і політичне значення у всьому світі, Олімпійські ігри виправдовують затрачені на них ресурси.

Для КліматІнфо переклала та підготувала Оксана Крилова

Редактор: Анна Панчук

Поділитись в соціальних мережах: