strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Чи таким вже аномальним є танення льодовиків Гренландії?

25 липня 2012 року світові ЗМІ опублікували новину, що одразу викликала неабиякий резонанс серед вчених, котрі досліджують кліматичну ситуацію острова Гренландія.

Власне, агентство NASA повідомило, що надзвичайно велика площа поверхні масивного льодовикового щита Гренландії розтанула цього місяця.

Greenland Melt Event На першій фотографії показано пласт льоду станом на 8 липня; на другій, зробленій через чотири дні, — територію, на якій  лід розтанув.

Вчені кажуть, що «безпрецедентне» танення відбувається на більшій території, ніж це спостерігалося протягом попередніх трьох десятиліть супутникових досліджень. Танення відбувається навіть у найвищому та найхолоднішому місці Гренландії — на Верхній станції (Summit station).

Розмір площі льодовиків, що розтанули, виріс із 40 % поверхні льодовикового щита до 97 % буквально за 4 дні з 8 липня.

Хоча близько половини поверхні Гренландського льодовикового щита зазвичай розтає протягом літніх місяців, швидкість та масштаб цьогорічного танення вразили вчених, які описують явище як «надзвичайне». NASA говорить, що практично весь лід, що вкриває Гренландію, починаючи з його тонких, низинних берегових територій і до центру, що 3 км завтовшки, тою чи іншою мірою розтанув на поверхні.

До цього часу наймасштабніше танення, яке було зафіксоване супутниками протягом останніх трьох десятиліть, складало 55 % поверхні. За результатами досліджень внутрішніх шарів льоду такого стрімкого танення на Верхній станції і на льодовиковому щиті  не траплялося з 1889 року.

«Це важливий сигнал, значення якого ми збираємося аналізувати протягом наступних років», — сказав керівник дослідницьких робіт NASA Валід Абдалаті .

Так як значне танення Гренландських льодовиків уже траплялося раніше — вчені ще не можуть сказати, чи це закономірне, але досить рідкісне явище, чи до цього призвели антропогенні зміни клімату.

«Внутрішні шари льоду, взяті з вершини, показують, що подібне танення відбувалося приблизно раз на 150 років. Зважаючи, що останнє трапилося у 1889 році, це явище сталося якраз вчасно, — зазначила Лора Кьоніг , гляціолог Центру космічних польотів ім. Роберта Годдарда (NASA, штат Меріленд) і член дослідницької групи, котра аналізує дані супутника, — але якщо ми будемо спостерігати такі ж танення у найближчі роки, це буде приводом для занепокоєння».

Професор Ерік Вульф , з Британської арктичної обсерваторії, повідомив BBC News: «У Гренландії однозначно спостерігалися дуже теплі дні цього місяця. В результаті поверхня снігу розтанула по всій площі льодовикового щита. Це підтвердили дехто з моїх міжнародних колег з NEEM, що займаються бурінням льодовика на півночі Гренландії. Вони звітували протягом кількох днів щодо температури вище нуля і про те, що шари льоду перетворюються на сніг. Незважаючи на те, що це дуже незвично, ми не можемо як завжди пояснити будь-яке аномальне явище кліматичними змінами: нам слід чекати та спостерігати, чи відбуватиметься щось подібне у наступні кілька років, щоб зрозуміти значення таких явищ і для клімату, і для стану льодовикового щита».

Втім, вчені все ж сподіваються, що більшість льоду Гренландії знову замерзла.

У свою чергу Північноамериканський інститут арктичних досліджень висловив власну точку зору щодо цієї новини. Цілком справедливо було сказано про перебільшений ажіотаж ЗМІ навколо подій у Гренландії. Більшість видань не змогли надати детальний та аргументований огляд подій у Гренландії, замість цього кожен міг прочитати «сенсаційні» заголовки, які описували ситуацію так: «Льодовий покрив Гренландії тане» (The Independent), «Гренландія зеленіє: льодовиковий щит розтанув за 4 дні» (PBS), «Гренландський льодовиковий щит тане з надзвичайно блискавичною швидкістю» (The Independent), «Гренландія втратила 97% поверхневого льодовикового шару» (The Examiner), «Велика відлига: льодове покриття Гренландії тане» (The Independent), «Гренландський льодовиковий щит тане у швидкому та шаленому темпі» (VoA), «Гренландський льодовиковий щит швидко тане» (The Guardian).

Однак це не так. Гренландський льодовиковий щит, товщина якого складає більше 3000 метрів, аж ніяк не «розтанув за 4 дні», не «тане швидко», і Гренландія не «втратила 97% поверхневого льодовикового шару». Замість цього поверхневий лід розтанув на 97% своєї площі, і більшість його знову швидко замерзла, особливо на висоті. Тільки біля узбережжя певна кількість талої води відійшла в океан.

Журналістка PBS (The Public Broadcasting Service) Маргарет Уорнер взяла інтерв’ю у Томаса Вагнера , координатора наукової програми NASA з вивчення кріосфери, який окреслив причини цього явища. Проте PBS все ж вдалося  «зіпсувати» заголовок, написавши «Гренландія зеленіє: льодовиковий щит розтанув за 4 дні».

Ось уривок із цього інтерв’ю:

Маргарет Уорнер: Отже, як можна пояснити [танення]?

Томас Вагнер: […] Власне, найпростіше пояснення полягає в тому, що навколо Гренландії насправді були так би мовити «кишені» теплого повітря, які буквально огортали весь льодовиковий щит, і багато з них пов’язані між собою. Якщо розібратися детальніше, слід сказати, що існує кілька показників, які ми використовуємо для характеристики стану атмосфери. Одним із них є Північноатлантичне коливання, і цього року сталося так, що навколо острова утворилася потужна система високого тиску, що дало змогу теплому повітрю осісти та рухатися навколо Гренландії.

Маргарет Уорнер: Отже, головним чином ви вважаєте, що це погодні умови?

Томас Вагнер: Так, і це один зі способів пояснити ситуацію. Клімат — це, так би мовити, довгострокова погода. Однак за короткий термін можуть відбутися екстремальні зміни. І ми зараз спостерігаємо такі екстремальні зміни у Гренландії.

Маргарет Уорнер: Таким чином, ви кажете, що не можете пояснити це явище виключно змінами клімату?

Томас Вагнер: Ні. І це один момент. Ми витратили багато часу, намагаючись сформулювати документ, котрий ми представили загалу і в якому описано це явище. І ми сказали, погляньте, є свідчення того, що це траплялося раніше. Зараз ми не можемо стверджувати, що все так і є, а також не можемо пояснити це явище. Якщо це станеться ще раз, якщо це відбуватиметься час від часу, можна буде говорити про те, що це ознака певних змін у природній системі Арктики.

У багатьох ЗМІ також йшлося про відділення від Гренландії льодовика Петерман як про ще одну незвичайну подію, що сталася в цьому регіоні. Однак більшість матеріалів так і не містили пояснень з приводу того, що ці два явища не пов’язані між собою.

Значна кількість видань гіперболізує важливість події, а помилкова оцінка її значення просто вражає. Таке освітлення у пресі створює сприятливі умови для тих, хто скептично ставиться до кліматичних змін, і тих, хто ставить під сумнів кліматичну науку, щоб посіяти сумнів у суспільній свідомості. Певною мірою звернути увагу на тривалі кліматичні зміни та необхідність вирішення проблем, спричинених цими змінами, може і таке перебільшення «драматичності» та «безпрецедентності» кліматичних подій у пресі. Однак цим самим також нівелюватиметься здатність громадськості розрізняти дійсно важливі кліматичні події та просто метеорологічні явища і таким чином зменшуватиметься готовність суспільства брати участь у вирішені проблем, пов’язаних з кліматичними змінами.

Читайте також: Все змінюється з таненням льодів! Чому вікінги втекли з Гренландії

Для КліматІнфо переклала Ольга Авєріна.

Редактор: Катерина Юрченко

Поділитись в соціальних мережах: