strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Чому б одяг просто не переробити?

Одяг на сміттєзвалищі Тонни одягу завершують своє життя на звалищах, і з цим треба щось робити.  І чого б усе це не переробити? А не все так просто, як здається.  На сьогодні маємо нерадісну статистику: в середньому лише кожен американець щорічно викидає майже 65 фунтів (30 кг) одягу.  Може, ви належите до тієї половини, що не переводить ресурси і дає другий шанс своїм речам на секонд-хенді чи eBay. Але інша половина викидає ще цілком нормальний одяг.

А все, певне, тому, що багато людей не розуміють, що одяг можна переробити, точніше, трансформувати. Власне переробка речей (виготовлення зі старої тканини нового продукту) дуже важка . При цьому найважче переробити саме бавовну.

Одяг можна розпороти і створити із цього щось нове. Власне, деякі модні дизайнери так і роблять, наприклад, зі шкірою, бо закуповувати нову занадто дорого, а от переробити її можна, однак така технологія не дуже поширена. Адам Баруховіц (Adam Baruchowitz), засновник Wearable Collections, збирає речі у Нью-Йорку. Він розповів, що половину із того, що він підбирає, можна використати повторно. Те, що вже непридатне для користування, можна порвати на ганчірки.  « Ми сподіваємося підвищити обізнаність щодо вартості предметів у нашій лінійці відходів, надихати інших розробляти ефективні рішення, використовувати інші матеріали » , − зізнається Баруховіц.

Інші використовують певні матеріали, розривають грубі тканини, і ось уже отримують популярний екологічно чистий утеплювач для наших помешкань. А зі старих кедів можна виготовити спортивне покриття.

Із бавовни можна виготовити високоякісну паперову продукцію, але із старої футболки нову не зробити, і винна у всьому саме специфіка матеріалу.

У найкращої бавовни волокна відрізняються великою штапельною довжиною. Під час переробки старого на виході отримуємо подрібнені волокна, короткі і різні, і з них не виготовити такі звичні для нас бавовняні речі.

Деякі компанії творчо підійшли до використання переробленої бавовни у новому одязі – вони змішують перероблений матеріал і нову сировину . Levi’s збирає одяг на переробку. Але додавати більше ніж 20 % переробленої сировини без втрати якості не виходить. SustainU спеціалізується на виробництві футболок із бавовняної вторсировини, яку отримують із відходів виробництв, а не із вашого старого одягу. Потім для пом’якшення цю бавовну змішують із переробленим поліестером.

«Уся справа саме у сировині, у поєднанні переробленої бавовни із оригінальним поліестером. Загалом же це звичайний процес», − пояснює Трой Данем (Troy Dunham), віце-президент відділу комунікації і маркетингу SustainU.

Однак чимало одягу все ж опиняється на звалищах . Як часто на якомусь заході вам видавали спецфутболку, яку опісля залишалося лише викинути чи збути на секонд-хенді? Такий собі одноразовий продукт, на виготовлення якого витрачається енергія і вода (бавовник – рослина, яка використовує величезну кількість води для росту), ресурси, які можна б було зберегти.

Саме тому потрібно змінити всю галузь . H&M (шведська компанія, найбільша в Європі роздрібна мережа з торгівлі одягом – прим. перекладача), яка за іронією долі зробила капітал саме на одноразовому одязі, вважає краудсорсінг (залучення широкої громадськості, через Інтернет, у дослідження та вирішення суспільних проблем – прим. перекладача) вирішенням проблеми: їхній фонд  « Conscious Foundation »  надає 1 млн фунтів стерлінгів (1,5 млн доларів США) п’ятьом групам через програму  « Global Change Award »  для вирішення подібних проблем.

Однак на сьогодні факт, що бавовна настільки популярна саме завдяки своїм довгим волокнам, практично унеможливлює повну переробку цього матеріалу .

Що ж робити споживачам? Деякі пропозиції можна знайти тут .

Читати інші матеріали на тему одягу:
Швидка мода не може бути екологічно чистою
Про що вам не скажуть виробники «швидкого» одягу
«Лівайс» закликає допомогти зменшити негативний вплив джинсів на навколишнє середовище

Для КліматІнфо переклав та підготував ]]> Олександр Юрчишин ]]>

Редактор: Катерина Сіпакова

Поділитись в соціальних мережах: