strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Корали Пільбарського узбережжя втрачають свою силу та красу

Стародавні корали Стародавні корали, що стримували шторми в Австралії протягом століть, були знищені двома потужними теплими хвилями, – зазначають науковці. Великі стаґхорнові та столові види рифів знаходяться на побережжі віддаленого регіону Пільбара (Західна Австралія), котрий простягається від Нінґальського морського парку (Монтебельські острови) до Архіпелагу Демп’єра. Під час сильних штормів 2010/11 та 2012/13 років ці утворення були сильно пошкоджені, а деякі з них взагалі знищені морською стихією.«Ймовірно половина загальної площі рифів втратила свій колір всього за декілька останніх років », – наголошує Расс Бебкок, провідний науковець Державного об’єднання наукових і прикладних досліджень (CSIRO, Австралія). Ця організація об’єднала свої зусилля з університетом Західної Австралії для вирішення цієї проблеми.

Столові корали «Давніші дослідження показують, що деяким коралам аж понад 400 років . Вони є дуже міцними, тому і витримують такі навантаження часу. Катаклізмам важко їх знищити. Але подекуди трапляється і навпаки », – додає спеціаліст.

Результати дослідження підтверджують – основний удар завдала перша хвиля, зробивши рифи надто вразливими. У 2010/11 році такий катаклізм був спричинений відхиленням тропічних теплих вод на південь. Мін Фен, океанограф CSIRO, стверджує: «Наразі температура у західній частині Австралії є набагато вищою, ніж декілька тижнів тому». За деякими даними, мова йде про 5°С. Така різка зміна температури зробила корали нестійкими до катаклізмів . Причиною таких змін називають ефект «La Ninа» – фономен у Тихому океані, внаслідок чого простежується пониження або підвищення температури води на 5°С у центральній його частині .

Читати також: Великий бар’єрний риф втратив половину своїх коралів за останні 27 років 

« Якщо температура підніматиметься, будь-який ефект на кшталт «La Ninа» спричинить сильні теплі хвилі, а це в свою чергу призведе до небачених наслідки у майбутньому », – каже Мін Фен.

Об’єднання CSIRO та Західний Австралійський університет розпочали свої дослідження у рамках п’ятирічного проекту, що фундується інтегрованою енергетичною компанією “Chevron Corporation” (США). За контрактом на цей проект було виділено 60 більйонів доларів. І передбачається, що дослідники вивчатимуть зміни екосистеми, у тому числі й причини загибелі рифів на прибережних територіях Австралії.

Молоді корали

Доктор Бебкок коментує це так: «Дане дослідження вкаже нам на регіони, котрі зможуть витримувати сильні катаклізми». Окрім того, саме тут “Chevron Corporation” займається видобуванням сланцевого газу, тому важливим є доцільне розміщення промислових об’єктів компанії.

«Тільки загальний огляд стану середовища допоможе нам сформувати далекосяжний план дій та допоможе урядовцям, бізнесменам контролювати екологічну стійкість району Пільбара. – ділиться очікуваннями Міністр екології Західної Австралії Альберт Якоб. – Завдяки такому дослідженню ми будемо приймати вірні та виважені рішення у сферах енергетики та туризму, що є ключовими у цьому регіоні».

Для КліматІнфо переклав та підготував Богдан Фещак

Редактор: Дарина Харитонова

Поділитись в соціальних мережах: