strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Кругова економіка переробки паперу

Вторинна переробка паперу Із заводу дитячого харчування, який знаходиться у містечку Нунспіт (центр Голандії), до Рурмондського целюлозного-паперового комбінату, розташованого на південному сході країни, тричі на тиждень направляють автоцистерну. Щотижня вантажівка перевозить 90 кубічних метрів, або приблизно 24 тис. галонів фосфату, отриманого в якості відходів на заводі дитячого харчування, який для переробки поміщають в цистерну з анаеробними бактеріями. Те, що є сміттям для одного – скарб для іншого.

"Фабрика витрачала багато коштів на збут сміття, а ми не мали за що придбати сировину, як наслідок – обидві сторони задоволені", - зазначає менеджер комбінату з інновацій та розвитку Марк Набуурс.

Пана Набуурса та інших керівників Рурмондського целюлозно-паперового комбінату, під патронатом пакувальної компанії “Smurfit Kappa” (Дублін) відправляють на підписання угоди щодо постачання фосфату, яка є прикладом прихильності компанії до ідей кругової економіки.

Читати також: Чому провідні виробники напоїв відмовляються використовувати перероблені банки? 

У традиційній, лінійній економіці і продукт, вироблений з первинної сировини, і побічні продукти, завершують свій шлях на звалищі. У круговій економіці – кінцевий продукт утилізують, роблячи придатним для виробництва.

"Лінійна економіка майже завершує своє існування. Я справді так вважаю", - зазначив генеральний директор целюлозного комбінату Джо Кокс. Виробництво і переробка паперу несуть загрозу забруднення навколишнього середовища та спричиняють знищення лісових насаджень. Керівництво та робітників комбінату неодноразово нагороджували за досягнення у боротьбі з цими проблемами.

Комбінат виробляє грубий пакувальний папір виключно з перероблених та альтернативних волокон, що внесло зміни в процес виробництва, та зменшило вплив на навколишнє середовище.

Сьогодні під час виробництва однієї тони паперу отримують менше кілограма твердих відходів, які перетворюють у паливні гранули і продають для потреб інших галузей промисловості, де використовують природний газ і біогаз для отримання енергії та пари.

Також, на вироблення 1 кг паперу, витрачають 2,7 літрів води. Це на 2% менше, ніж під час виробництва традиційним способом. Воду беруть із найближчого водоймища, обробляють кілька разів, та очищують органічним методом, перш ніж повернути її до початкового джерела.

Для того, аби зробити процес виробництва на комбінаті круговим, команда з менеджменту та інноваційних розробок доклала багато зусиль у пошуках альтернативної сировини.

У 2009 році, за сприяння компанії “Smurfit Kappa”, підписано наказ впровадити кругову економіку на підприємстві. Наказ затвердив програму, планом більше ніж на десять років, спрямовану на зменшення відходів виробництва і використання матеріалів повторного користування. Рушійним стимулом цієї кампанії стала потреба задовольнити екологічно свідомих клієнтів. Окрім того, раціональне використання природних ресурсів приносить прибуток підприємству.

Виробляючи лише папір, світові целюлозні комбінати переживають важкі часи. Оскільки бюрократія стає все більш електронною, паперові комбінати, особливо ті, що виробляють білий папір для друку, знаходиться в скрутному становищі. За словами професора кафедри технологій лісових продуктів Університету Аалто в Фінляндії і експерта в целюлозно-паперовій галузі промисловості Теда Мелоні: "Такі підприємства повинні стати конкурентоспроможнішими, шляхом підвищення їх ефективності".

Паперово-целюлозні комбінати, які займаються виробленням грубого обгорткового паперу, також віддають перевагу сировині повторного використання, так, як це роблять на Рурмондському комбінаті ще з 1970 року. Такі підприємства мають значну перевагу, бо не потребують висвітлення паперу та довгого його виварювання, через що витрачаються великі кошти та забруднюється навколишнє середовище.

"Якщо ви займаєтесь переробкою волокна для виготовлення картону, ви вже на шляху прогресу", - говорить завідуючий лабораторією Greenpeace при Екстерському Університеті у Британії, Пол Джонстон.

Тюки щільно складеної макулатури заповнюють кілька вантажівок автоколони з товаром. Досвід показує, що за рік перевозять більше мільйона тюків, а це - 65 тон паперу.

Розташування у промисловому районі, який охоплює територію Голландії, Німеччини та Бельгії, надає комбінату значну перевагу у отримуванні великої кількості дешевої макулатури. Регіон має високі показники використання та переробки макулатури, частка Нідерландів становить 80 %.

Європейські целюлозні комбінати є продуктивнішими за своїх конкурентів із менш розвинених країн, таких, наприклад, як Китай. Китаю не вистачає макулатури для забезпечення комбінатів, навіть тих, що виробляють пакувальний папір. Професор Мелоні говорить: " Для використання вторинного волокно у виробництві, необхідна зацікавленість населення у забезпеченості промисловості макулатурою ".

Читати також: Візьми рекламу – врятуй світ

Тюк макулатури розміром близько 1,5 метрів квадратних. Папір щільно вкладають і зв'язують товстим металевим дротом, потім завантажують на конвеєрну смугу. Там відбувається три етапи обробки гарячою водою, після чого маса подається до нижчого відділу спеціального обладнання, яке має назву “подрібнювач целюлози”. Там волокно очищують від металевих та пластмасових домішок та воску.

Тюк макулатури У той час, як очищена целюлоза і водна суміш надходять до трьох папероробних машин, відокремлюють побічний продукт - неволокнисті відходи, з яких отримують Rofire. Rofire – гранули, які згорають при оптимальній температурі і можуть бути використані у якості палива замість вугілля в нагрівальних печах та вапняковій промисловості.

Виробництво Rofire, яке відбувається шляхом згорання відходів у закритому циклі, є джерелом прибутку комбінату. Сміття перетворюють на паливо для потреб інших галузей промисловості. Також, відповідно до розрахунків комбінату, в порівнянні з застосуванням вугілля, спостерігають зменшення викидів вуглекислого газу в атмосферу на 20 тис. тонн.

Керівництво комбінату стверджує, що їх виробництво є першим в Європі, де приблизно 30 років тому було встановлено герметичні баки для переробки рідких відходів, з метою отримання біогазу з осаду, що утворюється у процесі виготовлення паперу. Біогаз, який згорає, нагріваючи паровий котел, отримують шляхом розщеплення анаеробними бактеріями біологічного вуглеводню у органічний осад .

"Целюлозній комбінат - це неймовірні можливості виробництва, які треба лише поєднати", - говорить пан Кокс.

Прикладом цього слугує випадок, коли на комбінат, до відділу з розвитку та інновацій, надійшла інформація про викиди крохмалю на фермі, у великій кількості накопичений на виробництві у резервуарах, де зберігалась подрібнена картопля. Працівникам комбінату вдалось зібрати крохмаль і застосувати його у виробництві паперу.

"Такий крохмаль не придатний у їжу ані людям, ані тваринам, – сказав менеджер Науурс, - та ми можемо використати його для виготовлення паперу".

Для КліматІнфо переклала та підготувала Оксана Онушко

Редактор: Євгенія Захарченко

Поділитись в соціальних мережах: