strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Лісорозведення навряд чи зупинить глобальне потепління

Врятувати клімат шляхом висадки нових дерев – звучить непогано. Однак, окремі науковці закликають не впадати в ейфорію: «Зміну клімату не зупинити відновленням лісів, допоки не припиняться викиди в атмосферу двоокису вуглецю».

Фото:   Робітники   федеральної землі Шлезвіг-Гольштейн:«Висадка лісів малоефективна проти глобального потепління».

Двоє канадських дослідників дійшли висновку, що висадка дерев навряд чи дозволить запобігти зміні клімату. Навіть якщо засадити усі орні землі планети лісами, потепління поверхні землі в період з 2081 по 2100 роки зменшиться менше, ніж на 0.5˚С. Однак, говорячи про зміну клімату, необхідно боятися потепління на 4˚С і більше. Про це йдеться на сторінках спеціалізованого видання   ]]> „NatureGeoscience” ]]> .


Читайте також   ]]> REDD+ як спроба врятувати тропічні ліси, клімат і духів предків ]]> ,   ]]> Надлишок вуглекислого газу в атмосфері: ліси швидше ростуть і швидше помирають ]]> ,   ]]> Дбайливе ставлення до лісу та тварин допоможе зберегти клімат ]]> ,   ]]> На експорт Україна вирубує найкращі ліси ]]>


Результати моделювання, проведеного обома вченими, свідчать про наступне: з точки зору запобігання зміні клімату лісорозведення є суттєвим фактором, проте воно, як не парадоксально це звучить, майже ні на що не впливає. Організація Об’єднаних Націй пропагує висадку лісів як ключову стратегію в боротьбі зі зміною клімату, натомість вчені акцентують увагу на зменшенні викидів в атмосферу двоокису вуглецю.

Тим не менш, дослідження доводять, що поява нових лісів позитивно впливає як на загальну екосистему, так і на економічну складову. «Лісонасадження не є помилкою. Це позитивне явище, однак, результати наших досліджень доводять, що воно не є «рецептом» запобігання підвищенню температури, якщо і надалі викидатиметься стільки ж парникових газів, як сьогодні», – зазначає Альваро Монтенегро з Університету Св. Франциска Хав’єра, що в Новій Шотландії.

Разом з колегою з Університету Вікторії Вівеком Аророю Монтенегро задіяв комплексну комп’ютерну модель кліматичної системи для тестування п’ятьох різних сценаріїв щодо засаджених лісових ділянок. Завданням було розрахувати наслідки для періоду з 2081 по 2100 роки. В результаті дослідження команда вчених повідомила, що ліси впливають на клімат менше, ніж очікувалось, хоча в процесі  росту активно зв’язують вуглець. З іншого боку, вони затримують сонячне опромінення сильніше, ніж орні землі, внаслідок чого повітря над лісами стає теплішим.

В першому сценарії моделювалась ситуація, коли половина усіх наявних на сьогоднішній день орних і спустошених земель ( ]]> brownfields ]]>  – ділянки, що раніше використовувались для промислових чи комерційних цілей, і придатні для повторного використання) – загальною площею 10,1 млн. км 2   – засаджується лісами. В цьому випадку поверхня Землі нагрівалась би на 0.25˚С менше. За другим сценарієм – в разі повного засадження лісами усіх сільськогосподарських угідь (20.2 млн км 2 ) – різниця складе 0.45˚С.

Інші сценарії базувались на перевірці того, чи різниться ефективність розведення лісів у трьох різних кліматичних зонах: тропічній, північній помірній та бореальній – найбільш віддаленій від екватора. Ефект для найтеплішої тропічної зони виявився втричі більшим, ніж для найхолоднішої.

Міжнародна група експертів з питань зміни клімату ( IPCC ) надає консультації з приводу технічних засобів протидії зміні клімату

В понеділок у столиці Перу Лімі Міжнародна група експертів з питань зміни клімату почала консультації щодо технічних засобів боротьби з глобальним потеплінням. Серед них: спорудження в космосі велетенської парасольки для захисту від сонячного випромінювання, і вежі для поглинання двоокису вуглецю(як вагомого чинника  глобального потепління). Розглядається також варіант збагачення океанів залізом для сприяння росту мікроорганізмів, що поглинають СО 2 .

Критики зауважують, що уряди північних країн таким чином прагнуть уникнути зобов’язань, взятих на себе в питаннях боротьби зі зміною клімату. Триденна конференція, що проходить в Лімі, має слугувати обміну досвідом, а не наданню рекомендацій.


Для   КліматІнфо  переклала   ]]> Олена Васніцька ]]>

Редактор: Ігор Стоєцький

Поділитись в соціальних мережах: