strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Наймогутніший в історії людства тайфун Хайян крокує планетою

Хайан Потужний тайфун Хайян, будучи одним з найсильніших штормів, пройшовся по Філіппінах 8 листопада. Країна досі не може оговтатися, але і це ще не останнє випробування.

Потужний тайфун Хайян, будучи одним з найсильніших штормів, пройшовся по Філіппінах 8 листопада. Відповідно до заяви Національної ради щодо зменшення та ліквідації ризиків від катастроф (The National Disaster Risk Reduction and Management Council) підраховувати жертв почали вже ввечері того ж дня.

В зоні небезпеки опинилося 25 млн. осіб, а більше 100 тис. людей змушені були покинути свої домівки. Найпостраждалішими районами виявилися острови Самар і Лейте у центральній частині Філіппін. Згідно з прогнозами, буря кружляла в центрі країни протягом п'ятниці і суботи, перед тим як перекинутися у Південно-Китайське море.

Тайфун приніс надзвичайно сильний вітер вздовж узбережжя провінції Східної Вісайї. Зі швидкістю вітру до 315 км/год і з поривами до 380 км/год Хайян став найпотужнішим серед тропічних циклонів у історії людства , і через це йому було надано 5, найвищу, категорію за шкалою ураганів - катастрофу . Як зазначають науковці, всі дані будуть ще раз проаналізовані з метою визначення, чи дійсно тайфун став новим рекордом.

Тайфун Хайан

Фактично з 1969 року лише три шторми мали подібну швидкість вітру – урагани Камілла (1969), Аллен (1980) і тайфун Тіп (1979). За даними "Везер Ченнел" (The Weather Channel), ще жоден шторм в Атлантичному океані не був сильнішим, ніж тайфун Хайян за всю історію людства .

Реальна небезпека

Перед прибуттям шторму, тисячі людей були переселені з особливо вразливих районів острова Лейте, розташованих у прибережній зоні регіону. Наслідками катастрофи стали залиті водою і загромаджені безліччю уламками вулиці, більше 100 прибережних будинків були зрівняні з землею, а зсуви зруйнували багато помешкань у горах . За повідомленням міністра енергетики Філіппін Джеріко Петілла (Jericho Petilla ), в одному селі провінції Лейте спостерігалася триметрова повінь.

«Це знищення в величезному масштабі. Автомобілі, як перекотиполе літають по вулицях засипаних уламками, – розповідає Себастьян Родос Стампа (Sebastian Rhodes Stampa), голова Групи ООН з оцінки наслідків стихійних лих і координацій (UNDAC), – Востаннє я бачив катастрофу такого масштабу в зв'язку з наслідками цунамі (забрано  близько 220 тис. життів у 2004 році) в Індійському океані».

За прогнозами науковців, Хайян, перетворившись 11 листопада у шторм, дістався узбережжя В’єтнаму . Очікується, що далі тайфун завдасть удару і Лаосу , а під загрозою небезпеки залишається Китай .

За даними управління, від супертайфуну постраждали 6,94 млн. філіппінців , понад 580 тис. людей лишилися просто неба , оскільки стихія повністю зруйнувала 21,2 тисячі будинків і пошкодила майже 20 тисяч.

Виживші після землетрусу

Наслідки Хайану на Філіппінах Хайян став третім за два місяці великим лихом для Філіппін . У жовтні відбувся 7,1-бальний землетрус Бохол, внаслідок якого постраждало більше 3 млн. жителів з понад трьох провінцій; він навіть передбачив траєкторію, по якій згодом просунеться тайфун. У вересні десятки тисяч людей були насильно переміщені в результаті збройних зіткнень у місті Замбоанга в південній частині країни.

За висновками Всесвітньої продовольчої програми (ВПП), 2,5 млн. людей потребують негайної допомоги в ліквідації наслідків тайфуну і представники програми зазначили, що братимуть участь в оцінці наслідків лиха під керівництвом уряду Філіппін. Вже 9 листопада, ВПП виділила 2 млн. доларів, а з Дубаїв було направлено 40 тонн висококалорійного печива для постраждалих жителів.

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) вже забезпечив 3 тис. сімей у постраждалих районах, – найперше в місті Таклобан, – лікувальним харчуванням, аптечками, водою та гігієнічними наборами. Склад ЮНІСЕФ у Копенгагені поставив необхідні речі ще 10 тис. сімей (пігулки для очищення води, мило, аптечки, брезенти й мікроелементи) на суму 1,3 млн. доларів.

 На обговоренні

Філіппіни, які розташовані недалеко від Тихого океану, де формуються тропічні циклони, регулярно страждають від серйозних штормів, деякі з них є наслідками впливу глобального потепління, оскільки підвищується рівень світового океану, і тому зростає ризик збільшення кількості штормових хвиль у низинних районах країни. Шторму вдалося набрати потужності завдяки теплим водам океану, слабкому атмосферному градієнту вітрів (тоді як сильні пригнічюють формування тропічних циклонів), значної кількості тепла та вологого повітря . Як було зазначено одним з наукових співробітників Міжнародного дослідницького інституту клімату та суспільства при Колумбійському університеті, Філіппіни, навіть у порівнняні з Флоридою (США), є потужнім магнітом, який притягає тропічні шторми.

Наслідки Хайану

Кліматологи продовжують шукати пояснення того, як штучно створене людиною глобальне потепління може змінювати системи тропічних штормів, враховуючи Хайян. В останній доповіді Міжурядової групи експертів ООН зі змін клімату зазначається про те, що «практично не викликає сумнівів той факт, що частота та інтенсивність сильних тропічних циклонів у Північній Атлантиці збільшилася з 1970 року» , натоміть є менше доказів змін, виявлених в басейнах інших океанів, зокрема і в Тихому.

Т айфун і його наслідки стали основною темою на 19-й конференції ООН із питань зміни клімату у Варшаві . Учасники зустрічі хвилиною тиші вшанували пам'ять жертв Хайян. Для екологів ця зустріч – нова можливість знову забити на сполох: зміни клімату призводять до катастрофічних наслідків. І руйнівний шторм – наочний тому приклад.

Читати також: Забіг за енергетичну незалежність 

Міністр навколишнього середовища Польщі Марцін Королєц (Marcin Korolec) підкреслив, що «потужний тайфун забрав тисячі людських життів та залишив безліч людей без даху над головою. Це – велика людська трагедія, незабутня та болюча, вона змушує задуматися». У свою чергу, секретар ООН з питань змін клімату Крістіана Фігуарес (Christiana Figueres) попередила, Хайян – це лише початок кліматичних змін, які можуть мати катастрофічні наслідки для людства. 

Ще одне питання, яке філіппінські кліматичні активісти підтримали і прив’язали до тайфуну – необхідність покласти край глобальній залежності від вугілля, бо саме вугільні електростанції є найбільшим джерелом викидів парникових газів у світі і це робить вугілля загрозою № 1 для клімату . Філіппінські кліматичні активісти закликали президента Філіппін Акіно ІІІ (Aquino III), який неодноразово захищав свою вугільноорієнтовану політику, оцінити потенціал країни і надати можливість розвивати поновлювані джерела енергії.

Читати також: Посилення фінансового тиску на паливну промисловість

До речі, у США попит на вугілля впав приблизно на 20% за останні 5 років. Падіння попиту призвело до аналогічного падіння цін на акції багатьох вугільних компаній, аж до 7%. Відповідно до заяв Всесвітнього банку і Міжурядової групи експертів зі зміни клімату, 60-80% поточних запасів викопного палива повинні залишатися під землею для того, щоб обмежити глобальне потепління нижче 2°C.

флешмоб: 350 (Філіппіни) Щоб привернути більшу увагу суспільства, студенти Себу, – однієї з частин Філіппін, що найбільше постраждала від тайфуну, – зробили флешмоб: змайструвати собою число 350 в знак підтримки Міжнародного дня дій щодо захисту клімату.

А тим часом країна переживає ще одну катастрофу . Тропічна депресія «Зорайда» обрушилася на територію Філіппін в районі міста Давао на південному острові Мінданао. У 30 районах країни вже оголошено штормове попередження, у деяких з них скасовано заняття в школах. Головна загроза «Зорайди» полягає в сильних дощах, які проллються на всьому її шляху в радіусі 150 кілометрів від центру депресії.

Для КліматІнфо переклала Ірина Кутько

Редактор: ]]> Дарина Харитонова ]]>

Поділитись в соціальних мережах: