strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Наслідки потепління: гренландська тундра не поглинатиме, а виділятиме СО2

rtcc Вчені попереджають: у зв’язку з потеплінням клімату деякі невеликі чагарники в Арктиці можуть перестати поглинати вуглекислий газ, замість цього вони почнуть його виділяти.

Невеликі мохи та чагарники, що ростуть на арктичних ґрунтах і займають чималу територію північної півкулі, через підвищення температури можуть почати виділяти вуглекислий газ замість того, щоб його поглинати.

Вчені з університету Орхус, які проводили дослідження в Закенберзькому дослідному центрі (Zackenberg Research Centre), порівняли кількість СО2, яку виділяють рослини, коли дихають, з кількістю, яку вони зберігають за рахунок фотосинтезу.

«Ми бачимо, що річне виділення вуглекислого газу живими організмами збільшується разом із підвищенням температури, – пояснює дослідник Маркус Лунд (Marcus Lund). – Здається, рослини втрачають здатність перероблювати вуглекислий газ у процесі фотосинтезу , коли температура повітря в липні піднімається вище 7 °С, що спостерігалося кілька разів протягом минулих років. Це означає, що тундра може стати джерелом вуглекислого газу, якщо потепління триватиме , як це очікується».

За нещодавніми оцінками Міжурядової групи експертів з питань змін клімату (МГЕЗК, англ. ]]> Intergovernmental Panel on Climate Change ]]> , IPCC) шар льоду в Арктиці різко зменшився. У п’ятій доповіді зазначається, що гренландський і арктичний лід втрачає масу; льодовики продовжують танути в усьому світі, зокрема й арктичний морський лід у північній півкулі, вкритий весняним снігом, продовжує зменшуватися.

Greenland’s Arctic tundra

Читати також: Новий етап в кліматичній війні: П’ята експертна доповідь зі зміни клімату
Читати також: П'ята доповідь МГЕЗК в картинках 

Маркус Лунд підкреслює, що метан – газ, зігріваючий ефект якого у 20–25 разів сильніший за СО2, – залишиться основним внеском Арктики в бюджет парникових газів Землі .

У 2007 році вчені дослідили, що восени, коли поверхня тундри замерзає й утворюється лід, виділяється велика кількість метану . Дослідники досі намагаються з’ясувати, як саме і коли утворюється метан, однак, за словами Маркуса Лунда, досить складно зібрати адекватні виміри у віддалених арктичних регіонах.

Читати також: Зменшення викидів сажі та метану може пригальмувати глобальне потепління 

Для Кліматінфо переклала ]]> Марина Шовкопляс ]]>

Редактор: Ольга Авєріна

Поділитись в соціальних мережах: