strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Погода й надалі стає суворішою через зміну клімату

Екстремальні погодні умови Науковці попереджають, що глобальне потепління може значно збільшити ймовірність посух, повеней і теплових хвиль, досягнувши рекордних рівнів частоти й інтенсивності.  

Коли температура піднімається до рекордних висот, причина в глобальному потеплінні , але тільки приблизно у 25% разів. А коли йде рясний дощ, можете записати одну зливу з п’яти на рахунок зміни клімату.  

Ще одна команда вчених-дослідників розглянула вірогідність цього й пов'язала мінливість погоди з глобальним потеплінням.

Екстремальні явища відбувалися завжди і, за визначенням, були рідкісними подіями. Так, за останні 30 років, вчені-кліматологи ґрунтовно пояснили, що жодні особливі кліматичні події не можуть бути наслідком зростання глобальної середньої температури, зумовленої виділенням вуглекислого газу та інших парникових газів від спалювання палива з корисних копалин.  

Але деякі події, що колись були малоймовірними, тепер стали статистично більш вірогідними внаслідок глобального потепління, – повідомляють Еріх Фішер (Erich Fischer) і Рето Кнутті (Reto Knutti), вчені-кліматологи з Федеральної вищої технічної школи Цюриха.  

У доповіді «Зміна клімату в природі» вони повідомляють, що спостерігали за моделюванням ймовірностей та кліматичними даними з 1901 по 2005 рік та за прогнозами впродовж 2006-2100 років.

Підвищення температури

Потім вони розпочали обчислення вірогідності того, що частина минулих періодів сильної спеки або повеней може бути пов'язана із задокументованим середнім зростанням планетарної температури приблизно на 0,85°С.

Вони з’ясували, як будуть змінюватися ці пропорції, якщо середня планетарна температура стане на 2°C вищою за «нормальну» температуру доіндустріального світу. Вони виявили, що с причинене людиною глобальне потепління вже може бути причиною 18% випадків понаднормового дощу або снігу та 75% випадків теплових хвиль по всьому світу.  

Якщо ж температура знизиться на 2°С, а це за згодою країн має бути крайньою межею, тоді ймовірність сильних опадів, які можна записати на рахунок глобального потепління, підвищується до 40%. Розрахунки не такі точні щодо спеки, але будь-яке зростання може бути різким.  

«Якщо температура у світі підвищиться на 2°С, ми очікуємо вдвічі екстремальнішу спеку по всьому світу, ніж при 1,5%-му зростанні», – говорить доктор Фішер.  

«Мішені глобального потепління, які обговорюються на кліматичних перемовинах і які, на перший погляд, мало чим відрізняються між собою, мають великий вплив на частоту появи екстремальних температур».  

Дослідники розповідають про вірогідності: і досі складно сказати  напевно , що одна подія була випадковою, а інша відбулася внаслідок зміни клімату. У таких дослідженнях є визначення проблеми. Що вважається наднормовою спекою в Північній Англії, не є перевищенням температури в Індії або Саудівської Аравії.

Але такі відмінності можуть стати лише теоретичними для людей, які живуть в умовах небувалої спеки і тривалої посухи, або в умовах повені чи катастрофічної зливи з градом.  

Посуха в Каліфорнії

Нещодавно вчений розповів Європейськосу союзу наук про Землю про те, що деякі регіони планети до 2050 року зіткнуться з небувалою посухою, викликаною вже вкотре зміною клімату.  

Проігноровані попередження  

Юсуке Сато (Yusuke Satoh) з Міжнародного інституту прикладного системного аналізу, попередив, що через горезвісний сценарій  « бізнес-понад-усе » , коли нації ігнорують такі попередження і просто спалюють паливо з корисних копалин, 13 з 26 світових регіонів побачать «безпрецедентні гідрологічні рівні посухи» до 2050 року . Дехто зіткнеться зі спекою значно раніше − Середземномор'я до 2027 року, а західні райони США вже в 2017 році.

Читати також:  Посуха в Сан-Паулу – сигнал тривоги для планети

Подібні дослідження розраховані на те, щоб допомогти спонукати уряди, держави й водогосподарські органи підготуватися до зміни клімату , адже може бути, що західні райони США вже відчувають спеку. Зокрема, Каліфорнія була в лещатах безпрецедентної посухи і дослідники пов'язували це зі зміною клімату.  

Водосховища та зрошувальні системи будуються, опираючись на історичні дані. «Але у найближчі кілька десятиліть, ці історичні дані більше не зможуть давати нам точну інформацію про поточні умови», – говорить доктор Сато. – « Чим раніше ми поставимося до цього із усією серйозністю, тим краще зможемо адаптуватися».

Для КліматІнфо переклала та підготувала Альона Маліченко

Редактор: Яна Канєвська

Поділитись в соціальних мережах: