strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Покер з високими ставками: на кону – наш клімат

Кліматичний покер

Промисловість з видобутку викопного палива робить ставку на те, що ми продовжуватимемо вкладати в неї гроші, замість того щоб перейти на поновлювані джерела енергії.

Раз на місяць ми з друзями полюбляємо провести час за грою в техаський холдем (різновид покеру) за випивкою та закускою, теревенячи та обмінюючись жартами. Та я не прихильник високих ставок: ставити на кін найцінніше не є розумним кроком, особливо коли біль від можливого програшу переходить усілякі межі.

Промисловість з видобутку викопного палива все ще дурить суспільство, адже ставки в цій грі - трильйони доларів . Поточні запаси викопного палива в п'ять разів більші, ніж ми можемо собі дозволити використати, якщо хочемо утримувати рівень глобального потепління в межах 20С°. А ми мусимо його утримувати в цих рамках. Але власний капітал видобувних корпорацій – кількість їхніх фішок в цьому покері – базується на повному використанні цих запасів. Проте фінансисти по всьому світі висловлюють занепокоєння стосовно ставки на природне паливо. Журнал Forbes пише:

«Такі різні корпорації як Shell, Mercer, HSBC, передові страхові компанії на кшталт Standard & Poor’s та Міжнародна енергетична агенція (МЕА) застережили щодо подовження фінансування паливодобувних програм».

Читати також: Рейтинг світових компаній-руйнівників, винних у зміні клімату 

Тим не менш, видобувні корпорації блефують і далі. Вони прагнуть збільшити використання викопного палива, широко інвестуючи у видобуток нафти і природного газу шляхом гідравлічного розриву пластів (створення тріщин в гірських породах за допомогою потужного напору води) та розробку нафтоносного піску в Канаді.
Ставка на дві останні програми є особливо програшною з огляду на значний слід у довкіллі від парникових газів, а також забруднень води, ґрунту та повітря. Сорок років знадобиться, щоб відшкодувати багатомільярдні витрати тільки на заводи з переробки нафтоносного піску.

Чому саме ставка на викопне паливо є програшною ?

  1. Їхнє довгострокове використання підриває основи суспільного існування через забруднення повітря, погіршення стану навколишнього середовища, зростаючі витрати на охорону здоров’я та інфраструктурні збитки (пожежі, повені, засухи, теплові хвилі, підвищення рівня моря, погіршені погодні умови, міський смог). 
  2. Згідно з даними Міжнародного Валютного Фонду (МВФ) поточні субсидії на видобуток горючих копалин сягають 1,9 трильйона доларів на рік, і це необхідно припинити, оскільки вони роблять пальне лише дорожчим.
  3. Видобуток пального здорожчає і з огляду на податок на викиди вуглецю та торгівлю квотами на (інші) викиди, що зумовить великі зовнішні витрати.
  4. Поновлювана енергія вже зараз конкурентоспроможна, а з огляду на менші зовнішні витрати, її позиція на ринку покращуватиметься.
  5. І на останок: набирає обертів рух проти видобутку  викопного палива, що його побоюються провідні фінансисти.

Читати також: Втрати та збитки від зміни клімату

Звертання до людей Так в кого ж найбільша кількість фішок?

В докладі Британський економіста Ніколаса Стерна за 2006 рік з Економіки кліматичних змін щорічні витрати на перехід до економіки, що базується на поновлюваній енергії, оцінювалися в 1% від світового ВВП – приблизно 850 мільярдів доларів.

Чи це висока ставка?

Що ж, пам'ятаємо, на сьогодні щорічні субсидії на видобуток викопного палива становлять 1,9 трильйона доларів. В 2012 році в докладі Форуму країн, що диспропорційно потерпають від глобального потепління (Climate Vulnerable Forum), було підраховано, що вже зараз від зміни клімату людство щорічно втрачає майже 1,2 трильйони доларів , і ця цифра зростає. Це 1,6% від світового ВВП . За 2012 рік нафтоспоживаючі країни витратили на нафту рекордну суму в 2 трильйони доларів, а також по 500 мільярдів доларів на природний газ та вугілля.

З цього маємо, що подальше користування  викопним паливом коштуватиме нам 6 трильйонів доларів, в той час як на перехід на відновлювану енергію та збереження клімату вистачило б 850 мільярдів доларів.

Треба бути дуже сміливим, щоб блефувати так, як це робить видобуткова промисловість. Вони ставлять на те, що людство продовжуватиме щорічно сплачувати понад 6 трильйонів доларів задля користування органічним паливом замість переходу до поновлюваної енергії, що коштуватиме 850 мільярдів.

Але що ще гірше - вони ставлять на те, що людство витрачатиме трильйони на врегулювання кліматичних змін, при цьому сплачуючи трильйони за пальне. Видобувні корпорації вимагають від людства купувати та спалювати запаси непотрібного пального, в той час як клімат значно теплішає…а все за-для того, щоб на руках в цих вуглецевих королів лишився флеш. Багатії та нафтові магнати ставлять все більше мільярдів на розвідку родовищ, щоб тільки підживити подальше використання непотрібних паливних запасів.

На кону є й інші банки фішок. Ми всі знаємо, що забруднення повітря спричиняє низку хвороб . В итрати на боротьбу з хворобами, що спричинені забрудненим повітрям, - це один з найбільших банків в цій грі . Доповідь Агенції з охорони навколишнього середовища США від 2012 року твердить, що приховані витрати на охорону здоров'я, спричинені забрудненням лише від електроенергії, виробленої із використанням органічного палива, становлять 2-6% ВВП США – а це 300-900 мільярдів доларів! І це тільки в США, країні, де проживає 4% від світового народонаселення, і яка має відповідні технології контролю за забрудненням. Витрати на охорону здоров’я по всьому світі мають сягати трильйоів доларів.

Хто гине від забруднень, спричинених використанням органічних палив?

Провідні дослідницькі агенції дискутують стосовно точних даних, але навіть найоптимістичніші з цих підрахунків є дуже тривожними. Всесвітня організація охорони здоров’я підрахувала, що зміни клімату вбивають кожного року близько 150 тис. людей. Форум країн, що диспропорційно потерпають від глобального потепління (Climate Vulnerable Forum), стверджує, що кількість померлих складає 400.000. Журнал Медичної асоціації Канади стверджує, що внаслідок забруднення повітря продуктами спалювання щорічно в Канаді передчасно помирає 21 тис. людей . За підрахунками медичного журналу The Lanset кількість передчасних смертей з тих же причин в Китаї склала 1,2 млн. осіб .

В Китаї люди вмирають від зміни клімату

Канада володіє однією з найкращих систем контролю за забрудненням довколишнього середовища; у Китаї майже найбрудніше повітря в світі. Проте рівень смертності на мільйон населення дуже схожий: 700 чоловік в Канаді та 900 в Китаї. Екстраполяція середньої смертності за даними з Китаю та Канади дає результат, що від викидів продуктів горіння пального щороку в світі гине 5,6 мільйонів людей. Можна сперечатися щодо точних цифр, але, хай там як, масштаби лякають. Мільйони людей по всьому світі вмирають через забруднення викидами від пального, і смертей стає дедалі більше, в той час як світ спалює дедалі більше паливних ресурсів.

 

ПРИПИНІТЬ цю азартну гру! Ставка на органічне пальне - це безперечний програш для людства. Чиста, безпечна відновлювана енергія - ось те, від чого виграють всі. Ми можемо на це поставити .

Автор: Джеймс Бірн (James Byrne) - кліматолог і професор  Летбриджського університету (The University of Lethbridge), що в Канаді. Є автором численних робіт про вплив зміни клімату на воду, екосистеми та суспільство; рецензентом багатьох звітів щодо впливу нафтоносних пісків на навколишнє середовище; був одним з представників Програмного комітету Американського геофізичного союзу (AGU) протягом осінньої зустрічі 2010-12; а також співорганізатором Чемпенської конференції з кліматичних комунікацій та освіти Американського геофізичного союзу (AGU Chapman Conference on Climate Communication and Education) у червні 2013.

Для Кліматінфо переклав Кирило Гусаков

Редактор: Юлія Попова

Поділитись в соціальних мережах: