strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Савани уповільнюють зміну клімату

Савана Тропічні дощові ліси вже довгий час вважаються легенями планети тому, що вони у великій кількості поглинають вуглекислий газ із атмосфери. Тепер дослідники з Лундського (Lund) університету провели глобальне дослідження та довели, що навіть савани та сухі ліси відіграють важливу роль у всесвітньому кругообігу вуглецю. Їхня частка найсильніше впливає на варіації рівнів діоксиду вуглецю та збільшення глобального поглинання вуглекислого газу.

На фото: Савана в національному парку Тарангіре, Танзанія

Діоксид вуглецю не тільки міститься в атмосфері, але також є одним із складників повітря. На його концентрацію значною мірою впливає діяльність людей, особливо використання викопних видів палива та вирубування тропічних лісів. Андерс Альстрьом (Anders Ahlström), дослідник Лундського та Стенфордського університетів, та його колеги в своєму міжнародному дослідженні довели, що навіть посухостійкі екосистеми, які знаходяться у перехідних зонах між дощовими лісами та пустелями, значно впливають на глобальний кругообіг вуглецю та навколишнє середовище.

– Розуміння факторів впливу на поточні тенденції та мінливість дає нам картину того, як діоксид вуглецю може змінюватися у теплішому регіоні і чи природа може сповільнити або прискорити зміну клімату, спричинену людьми, - розповідає Андерс Альстрьом.

Тропічні дощові ліси ростуть найшвидше та поглинають найбільше вуглекислого газу з атмосфери, та це не вони відповідають за глобальні міжрічні варіації. Натомість дослідники доводять, що посушливі території, савани та сухі ліси переважають у варіаціях діоксиду вуглецю, що спостерігається у атмосфері.

– Можливо, найдившішим є те, що з часом спостерігається збільшення об’ємів поглинання діоксиду вуглецю, існує тенденція, що наземні екосистеми поглинають разом близько третьої частини усього діоксиду вуглецю, який викидався у результаті людської діяльності та накопичувався, починаючи з 1960-х років. Тут левова частка також припадає на південні савани та сухі ліси, - розповідає Андерс Альстрьом.

Те, що ми повинні дбати про дощові ліси, було відомо досить давно, але вчені доводять даним дослідженням, що відтепер більше уваги має приділятись навіть зберіганню посушливих районів у світі.

Читати також:  Віддайте ліси під опіку місцевим жителям

– Це означає, що світові савани та сухі ліси стануть більш важливими у майбутньому, коли зміна клімату та екстремальна погода посиляться у тепліших регіонах, - розповідає Джозеп Г. Ганаделл (Josep G Canadell), дослідник із Канберри, що в Австралії, та директор Глобального вуглецевого проекту (Global Carbon Project). Такі регіони перетворяться на силу, з якою потрібно буде рахуватися під час формування нашого світу у мінливих умова х, - розповідає Джозеп.

Читати також:  Погода й надалі стає суворішою через зміну клімату

Дослідження опубліковане у науковому часописі “Science”.

Факти:

Рослинність у всьому світі сповільнює підвищення концентрації вуглекислого газу через процес фотосинтезу у листі, під час якого щорічно поглинається велика частка діоксиду вуглецю з атмосфери. Одним із випадків, під час якого викидається майже така ж кількість вуглекислого газу, як і поглинається, є процеси життєдіяльності, такі як дихання, та природні пожежі. Різниця між поглинанням та викидом по всій земній кулі складає більш, ніж четверту частину того діоксиду вуглецю, який потрапляє в атмосферу в результаті людської діяльності . Цей, так званий вуглецевий, стік - один із важливих можливостей екосистеми, що сповільнює зміну клімату у всьому світі. Вуглецевий газ, який поглинається саванами та сухими лісами, допомогає підтримувати даний стік.

Для КліматІнфо переклала та підготувала Катерина Андерссон

Редактор: Тетяна Миколишена

Поділитись в соціальних мережах: