strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Смертельна засуха

Зміни клімату, які вони самі спричинили, призвели до зникнення майя.

Зміни клімату, які вони самі спричинили, призвели до зникнення майя.

Цивілізація майя сама винна у своєму занепаді — про це науковці говорять вже довгий час. Але завдяки останнім дослідженням, вдалося знайти новий взаємозв’язок: середньоамериканська культура розвивалася занадто швидко, що мало фатальні наслідки для природних умов регіону.

Якщо зараз на конференції в Південній Африці політики ще сумніваються стосовно того, що природні катаклізми спричинені людиною, їм слід повчитися з історії племен майя. «За результатами нових досліджень, ця американська цивілізація зникла через природні катастрофи, які сама й спричинила», — йдеться в доповіді фахівця NASA Бенджаміна Кука (Benjamin Cook) на міжнародній осінній зустрічі Американського союзу геофізики ( ]]> American Geophysical Union, AGU ]]> ).

Вважається, що календар майя передбачили лише до 2012 року. Але в той час, як ці прогнози сповнені помилкових трактувань, свій апокаліпсис майя передбачити не змогли. «Корчування їхніх лісів мало вирішальний вплив на занепад народу», — доповідає Кук після проведення дослідів з моделюванням середньовічних змін навколишнього середовища в Америці на комп’ютері. Вирубка нібито призвела до того, що в і без того сухому регіоні випало у п’ять разів менше опадів — засуха збільшувалася катастрофічно в роки занепаду. Як майя могли здогадатися про такі наслідки?

Довгий час вчені висували теорію за теорією про зникнення майя: як причини розглядали хвороби, перевороти, невірне правління. Але припущення, що насправді майя загинули через засуху, з’явилося ще після дослідів у 2003 році. У часи розквіту культури майя, в дев’ятому столітті, протягом кількох десятиліть майже не було дощу. Про це свідчать надзвичайно тонкі річні кільця стовбурів дерев тих часів та осадові породи.

Згубна ланцюгова реакція

Досліди Кука вказують на те, що стрімкий розвиток майя був одночасно початком їхнього занепаду: сільське господарство могло забезпечити їжею близько 20 мільйонів людей, але доводилося вирубувати усе більше лісу. Почалася згубна ланцюгова реакція.

Територія без лісу відбивала більше сонячних променів, ніж раніше. У прохолодній атмосфері випаровувалося менше води, через що ставало все менше дощових хмар. Відтак, було менше опадів, ґрунти висихали — випаровувалося ще менше води.

Вчені не стверджують, що тільки вирубка лісів спричинила згубну засуху в період розквіту майя. На засіданні AGU Кук стверджує: «Але вирубка все ж негативно вплинула на зміни клімату». Зменшення дощів приблизно вдвічі можна пояснити обробленням земель. Порівняння записів про опади у мексиканських сталактитових печерах доводить, що розрахунки за допомогою моделювання, які проводив Кук, підтверджуються.

Постійна засуха

Навіть не здогадуючись про це, майя йшли назустріч катастрофі. Те, що знищення лісу посилює засуху, було доведено ще минулого року. Але цього разу моделювання Кука спираються на більш точні дані про природне середовище Центральної Америки тих часів. «Майя значно ширше використовували свої землі, ніж припускалося раніше», — стверджує Кук. Майже всі ліси на півострові Юкатан були вирубані.

Криза клімату застала культуру в пік розвитку: розгалужена система зрошувальних каналів та цистерн забезпечувала водою населення, ниви та пашні. Але після того, як сухі періоди 810 та 860 років вже завдали значної шкоди, у 897 році настала найжахливіша посуха: протягом майже 30 років — на той час це був середній період життя людини — майже не було дощу. У розпачі народ намагався відвернути напасть, економити кожну краплину.

Читайте також Погана погода спричиняє громадянські війни

Та ніщо не допомогло, майя вже не змогли піднятися після такої катастрофи: у 950 році у більшості регіонів, де мешкали майя, було вдесятеро менше населення, ніж за часів розквіту. Досить скоро природа повернула собі ландшафти: вже в одинадцятому столітті над колишніми містами майя буйно розросталися непролазні джунглі. Нові моделювання доводять, що з лісами повернулися й дощі. Але тут вже майже не було людей, які могли б скористатися з цього.

Для КліматІнфо переклала (та підготувала) ]]> Оксана Дущенко ]]>

Редактор ]]> ]]> ]]> Уляна ЗИМНА ]]>

Поділитись в соціальних мережах: