strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Убив бобра - врятував дерево і клімат?

злюка-бобер

Прийнято вважати, що лише людина регулярно наносить шкоду флорі та фауні нашої землі.  Проте, згідно з новими даними ООН та інших організацій, сама фауна також не втрачає шансу напаскудити планеті .

Корови (лат. – Bos taurus)

Нещодавно Продовольча та сільськогосподарська організація ООН опублікувала доповідь, з якої випливає, що корови наносять екології землі набагато більше втрат, аніж автомобілі та літаки разом узяті. На ті півтора мільйони корів , що, за даними ООН, мешкають зараз на планеті, припадає близько 18% усіх парникових газів в атмосфері , що значно перевищує рівень викидів всього транспорту землі. В цілому, зазначається у доповіді, на долю корів припадає близько ста шкідливих газів,в тому числі і 2/3 від усього аміаку, що потрапляє в атмосферу і є головною причиною кислотних дощів і 1/3 від всього метану, який спричиняє перегрівання атмосфери планети.  У зв’язку з цим екологи попереджують, що до 2050 року шкода екології, яку наносять ці тварини, може збільшитися вдвічі . В рамках все тієї ж роботи експерти ООН оцінили вплив на навколишнє середовище курок, овець, кіз та свиней.

Проте вчені дійшли висновку, що саме поголів'я корів є найнебезпечнішим для екології. Наприклад, в Новій Зеландії, яка є одним з найбільших імпортерів м’ясних та молочних продуктів, проживає близько 8 мільярдів корів. Як передбачається, саме на цих тварин припадає до 90% усіх викидів метану, який виробляється в Новій Зеландії. За останніми даними, одна корова щорічно виробляє близько 90 кг метану – еквівалент згорання 120 літрів бензину.


Читайте також ]]> М'ясо призводить до зміни клімату: їж зеленіше ]]> та ]]> Від кліматичної катастрофи врятує лише корова, схрещена з кенгуру? ]]>


Бобер (лат. – Castor fiber)

До останнього часу вважалося, що збитки, завдані бобрами природі, зводяться лише до безцільного знищення ними дорослих дерев, які бобри все рівно не можуть використовувати у будівництві через їхню надмірну величину. Проте у 1998 році група вчених з Корнельського університету (США) окреслила проблему глобальніше. Колектив під керівництвом Джозефа Явітта вказав на те, що плоти, які будують бобри, агресивно вливають не лише на екосистему та на прилеглі до місця мешкання бобрів територій, але й на склад атмосфери всієї планети .

Запруджуючи річки і тим самим заболочуючи землі, бобри сприяють гниттю та розкладу рослинності, що призводить до виділення в атмосферу двох головних парникових газів – метану та діоксину вуглецю. Розрахунки Явітта показали, що при рівномірній площині поверхні бобровий ставок та навколишнє болото виділяє в 10 разів більше метану, ніж звичайна болотиста місцевість. При цьому вчені зазначають, що перезволоження території Землі відповідає за 20-40% метану, що є в наявності в земній атмосфері.

Білка (лат. – Sciurus)

Кумедна, гарненька білка , на думку багатьох вчених, являє собою одну з найстрашніших загроз для лісу , бо шкодить зростанню та розвитку дерев. Як відомо, білка харчується насінням лісових та садових дерев, також збираючи їх про запас. Велика кількість дослідників вказує на те, що білка також об'їдає та надкушує соковиті молоді верхівки зростаючих дерев, тим самим сповільнюючи їхній зріст. Збитки ще більші від того, що не задовольняючись щоденним спожитком, білка також збирає величезні запаси зерен на майбутнє, дуже часто залишаючи їх незайманими. Ці запаси, як правило, зберігаються в ущелинах, старих дуплах, у норах та попід каменями, що робить неможливим їхнє проростання. Північна, вона ж пальмова білка не менше шкодить тропічному лісу, споживаючи здебільшого бруньки різноманітних рослин.

Європейський кролик  (лат. Oryctolagus cuniculus)

На сьогоднішній день європейський кролик, якого ще римляни одомашнили, вважається одним з найнебезпечніших для природи фауни. Кролики, які відрізняються невибагливістю та швидким розмноженням, використовувалися моряками часів Великих географічних відкриттів в якості живих консервів: їх завозили та випускали на волю на острови, які лежали на основних морських шляхах, в якості поживної та легкодоступної їжі для наступних кораблів. На таких островах через відсутність природних хижаків, кролики наносили непоправні втрати місцевій флорі, з’їдаючи рідкісні ендемічні рослини. Така безкарність кроликів, разом з їхньою прожерливістю та багаточисельністю, призвела до того, що на деяких островах Тихого океану діяльність цих тварин стала причиною дуже сильної ерозії ґрунту і, як наслідок, руйнації прибережної зони, де століттями гніздилися морські птахи . Найбільше дісталося Австралії, куди в 1859 році було завезено лише дві дюжини кроликів, а вже у 1900 кількість їхніх нащадків складала понад 20 мільйонів. За деякими оцінками, діяльність кроликів призвела до вимирання 1/8 від всіє кількості видів австралійських ссавців.


Читайте також ]]> Собака - екологічний монстр? ]]> та ]]> Убив верблюда, врятував клімат? ]]>


Існує й інша точка зору. Семен Гордишевський , голова правління Санкт-Петербурзького екологічного союзу заявляє: « Вони відвертають увагу від справжньої проблеми . Змінюється клімат. Такими продуктами, яких раніше не було в природі. Діоксину не було, наприклад, він з’явився як результат техногенної цивілізації, з’явилися інші процеси згорання вуглеводнів. Саме вони дають нові складні речовини. Дуже стійкі, які розкладаються 30 і більше років».

Все живе врешті-решт виробляє метан. Проте роль тварин в цьому просто мізерна. Від того, що яловичина генерує викиди у два рази більше за свинину, світ точно не зруйнується. Проблема у тому, що експерти з ООН якось забули про себе. Адже атмосферу забруднює все живе, і більше всього – люди .

Не варто також забувати, що саме людина слідкує за чисельністю як рогатого скоту, так і тих самих кроликів. Саме люди завезли останніх у країну, де ті не були передбачені з самого початку. Саме люди годують тварин. І хоча на даний момент спеціалісти розробляють спеціальну дієту для корів, щоб покращити їхній травний апарат, варто пам’ятати, що саме ми відповідаємо за братів наших менших.

Одним словом, вітчизняні вчені підсумовують, добре, що закордонні колеги непокояться навколишнім середовищем, лише реальної користі від їхніх досліджень небагато. І шуткують: звалити провину на тварин легко, вони ж не можуть заперечити .

Для КліматІнфо переклала та підготувала Вероніка Казіна.

Редактор: Юлія Огаренко

Поділитись в соціальних мережах: