strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Усе, що вам потрібно знати про світові водні війни

Засуха в Індії

Ґрунтові води в усьому світі викачуються так активно, що земля просідає, ведуться громадянські війни й змінюється сільське господарство.

Фото: Пастух п’є воду на сухому дні греблі Манджара, що постачає воду до Латура й прилеглих сіл в індійському штаті Махараштра. Індія потерпає від сильної посухи, через яку мільйони фермерів стали більше покладатися на ґрунтові води, що викачуються швидше, ніж можуть бути відновлені природою / Фото М аніша Сварупа (Manish Swarup), AP

Пекін провалюється.

У деяких кварталах ґрунт просідає зі швидкістю чотирьох дюймів на рік (10,16 см), у міру того як спустошується водоносний горизонт під містом.

Ґрунтові води виснажені настільки, що столиця Китаю, де мешкають більше 20 мільйонів людей, може зіткнутися із серйозними руйнуваннями залізничних шляхів, автомобільних доріг і фундаментів будівель . Такі висновки зробила міжнародна команда науковців цього року. Пекін, попри використання гігантського водоносного горизонту Північнокитайської рівнини, посідає п’яте місце у світі за проблемами з водопостачання, які тільки поглиблюються.

Не лише в Пекіні відбувається осідання ґрунту, коли земля провалюється в порожнини, які формуються на місці забраних ґрунтових вод. Частини Шанхаю, Мехіко та інших міст також просідають . Райони Центральної долини у штаті Каліфорнія осіли на фут (близько 0,3 метра), а в деяких зонах аж на 28 футів (біля 8,5 метра).

Світові запаси ґрунтових вод

NG Maps. Джерела: Каліфорнійський університет, Ервайн; Whymap; Margat, 2008; Margat & Van Der Gun, 2013, Світові запаси ґрунтових вод .

У всьому світі б’ють тривогу про виснаження підземних водних запасів. ООН передбачає світову нестачу води до 2030 року. Біля 30% доступної прісної води на планеті міститься у водоносних горизонтах, що залягають під поверхнею кожного континенту.

Більше ніж дві третини ґрунтових вод, спожитих у світі, зрошують сільськогосподарські культури, тоді як решта – джерело питної води для міст. Ці водоносні горизонти довго підстраховували регіони й країни під час посух і теплих зим, коли сніготанення було недостатньо, щоб знову наповнити ріки й потоки. А наразі найбільші світові запаси підземних вод у Африці, Євразії й Америці в скрутному становищі. Багато з них зменшуються в нераціональному темпі. Приблизно два мільярди людей розраховують на ґрунтові води, які вважаються під загрозою.

Річард Даманія (Richard Damania), провідний економіст Світового Банку, прогнозує: без належних водних ресурсів економічне зростання найбільш проблемних частин світу може знизитися на 6% ВВП. Висновок із його даних – найгірші впливи кліматичних змін спустошать водні резерви.

«Якщо ви знаходитеся на посушливій території, то отримаєте набагато меншу кількість опадів. Накопичення дощової води зменшиться», − зазначає він.

Але декілька речей складніше контролювати, ніж викачування ґрунтових вод, як повідомляє Даманія. У США фермери забирають воду в непомірних темпах з Високих рівнин, або Водоносного горизонту Оґаллала, незважаючи на те що вони обізнані про загрозу протягом шістдесяти років.

«У країнах, що розвиваються, воду викачують багато дрібних фермерів. З огляду на те, що ці хлопці заробляють так мало, дуже мало ви можете зробити, щоб контролювати їх, – каже Даманія. – І ти буквально в гонці на дно».

 

Врожаї Саудівської Аравії

Останні тридцять років Саудівська Аравія свердлить земну поверхню в пошуках ціннішого, ніж нафта, ресурсу. Інженери й фермери використовують приховані резерви води, щоб вирощувати зернові культури, фрукти й овочі в одному з найсухіших місць у світі. Вони виснажують водоносний горизонт непомірно швидко. На цих зображеннях Ваді Ас-Сірхан з супутника NASA зелений означає врожаї, що контрастує з рожевим і жовтим забарвленням сухих, безплідних земель.

Фото: NASA Earth Observatory; Остаточна ілюстрація Роберта Сіммона (Robert Simmon)

Даманія повідомляє, що в міру того як у регіонах і країнах закінчуватиметься вода, економічний зріст уповільниться, а ціни на їжу різко зростуть, провокуючи зріст ризику жорстоких конфліктів та хвилі міграцій . Корінь безладів у Ємені , що інтенсивно використовує ґрунтові води й переживав водні бунти 2009 року, у водній кризі. Фахівці зазначають, що дефіцит води, зокрема, спричинився й до дестабілізації справ у Сирії та громадянської війни. Йорданія , що покладається на водоносні горизонти як на єдине джерело води, зараз навіть у скрутнішому становищі, враховуючи, що туди прибуло більше півмільйона сирійських біженців.

Науковець Джей Фамільєтті (Jay Famiglietti), керівник дослідження 2015 року, коли супутники NASA були використані для відстеження змін у 37 найбільших водоносних горизонтах світу, повідомляє, що найбільші загрози чатують на тих, де найбільше населення на території.

« Без стійких запасів ґрунтових вод світова безпека наражається на далеко більший ризи к, – каже він. – Коли посушливі території стають сухішими, ми будемо ще більше залежати від ґрунтових вод . Наслідки просто приголомшують і насправді мають бути обговорені на міжнародному рівні».

Нижче відповіді на ваші основні запитання.

  • Де ґрунтовим водам загрожує найбільша небезпека?

Найбільш напружена ситуація з Арабською системою водоносних горизонтів, яка постачає воду 60 мільйонам людей у Саудівській Аравії та Ємені. Водоносний горизонт басейну р. Інд у північно-західній Індії та Пакистані другий по шкалі загроженості, а Басейн Мурзук-Джадо у північній Африці третій.

  • Як ці велетенські басейни так виснажилися?

Посуха, невміле керування викачками, протікання труб у водопостачальних системах великих міст, застаріла інфраструктура, неналежні технології, ріст населення і потреба в більшому продукуванні їжі – усе це зумовило інтенсивніше викачування ґрунтових вод. Неефективний метод зрошення затопленням залишається основним по всьому світі. В Індії, найбільшому споживачу ґрунтових вод у світі, уряд надає субсидії на електроенергію, що заохочує фермерів до подальшого викачування.

Близько двох третіх води, яку отримують 20 мільйонів людей у Пекіні, надходить із водоносного горизонту Північнокитайської рівнини, одного з найбільших у світі басейнів ґрунтових вод.

  Індія - найбільший споживач води

Фото: Сім Чi Інь (Sim Chi Yin), VII Photo

  • Як зрошення змінило хліборобство?

Зрошення зробило можливим вирощування водомістких урожаїв у посушливих місцях, що у свою чергу створило локальні економіки, які зараз важко перебудувати. Сюди входять тростинний цукор і рис в Індії, озима пшениця в Китаї, кукурудза в південних Високих рівнинах Північної Америки. Аквакультури успішно культивуються в оточеному сушею Араратському басейні, що лежить уздовж кордону між Вірменією і Туреччиною. Ґрунтові води достатньо холодні, щоб вирощувати холодноводну рибу, таку як форель та осетер. Менше ніж за двадцять років цей водоносний горизонт виснажували так інтенсивно задля риборозплідників, що муніципальне постачання води у більш ніж двох дюжинах громад тепер під загрозою.

  • Скільки води залишається?

Більше відомо про запаси нафти, ніж води. Обчислити те, що залишається у водоносних горизонтах, надзвичайно важко. У 2015 році науковці Університету Вікторії у провінції Канади Британській Колумбії дійшли висновку, що менш ніж 6% ґрунтових вод вище двох кілометрів углиб суші підлягають відновленню впродовж людського життя . Але інші гідрологи застерігають, що обсяги резервів можуть вводити в оману. Важливіше те, як вода поширена по водоносному горизонту. Коли рівень води падає нижче 50 футів або й далі, часто економічно непрактично викачувати воду на поверхню, й добра частина тої води огидна на смак або містить стільки мінералів, що непридатна для вживання.

  • Чи є хоч якась добра вістка?

Виснаження запасів ґрунтових вод, як кажуть науковці, – криза, що настає повільно, тож є час розвинути нові технології й водну продуктивність. У Західній Австралії опрісненою водою заповнюють великий водоносний горизонт, з якого Перт, найсухіше австралійське місто, бере питну воду. Китай працює над урегулюванням викачки. У Західному Техасі місто Абернасі робить свердловину до глибшого водоносного горизонту, що залягає під водоносним горизонтом Високих рівнин, і поєднує їх два для поповнення водопостачання.

Лаура Паркер (Laura Parker)

Читати також: Зміна клімату перерозподіляє світові водні ресурси

Для КліматІнфо переклала та підготувала Марія Соловей

Редактор: ]]> Марина Шовкопляс ]]>

Поділитись в соціальних мережах: