strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Відкрито молекулу, що може нейтралізувати парникові гази

Молекула Крігі може нейтралізувати парникові гази в атмосфері

Повідомляють, що американські науковці створили пристрій, який має охолодити погоду на Землі. Цей винахід здатен утворювати з озону й метану особливо активну молекулу, що отримала назву "радикал Крігі".

За словами вчених, нова частка здатна нейтралізувати молекули забрудників навколишнього середовища – сірки і оксидів азоту. У підсумку вона перетворює шкідливі речовини в аерозолі, які посилюють частоту утворення хмар в атмосфері. Вчені вважають, що у такий спосіб вдасться охолодити планету.

Існування надактивної сполуки кисню, а також вуглеводних радикалів передбачив німецький хімік на ім’я Рудольф Крігі ще у 1953 році під час вивчення реакцій розкладання цих речовин озоном.

Тим не менш, ці радикали так і не вдалося зафіксувати, а також отримати їх в лабораторії через їх хімічну нестабільність. Утім, група дослідників, котрі представляють Національні лабораторії Сандія Міністерства енергетики США у місті Лівермор Фолс, на чолі з Крейгом Таатьєсом, створили спеціальний пристрій, що здатен виробляти молекули Крігі у великій кількості з вуглеводів та кисню .

Як пояснюють автори розробки, ключовим елементом їхньої машини є синхротронний випромінювач, промінь якого піддається тонким налаштуванням для утворення і відділення необхідних варіацій радикалів Крігі з загальної маси об’єднаного кисню і вуглеводнів.

Вивчаючи отриману сполуку дослідники встановили, що радикали Крігі вступають в реакцію з молекулами азоту і оксиду сірки набагато активніше, ніж припускали усі попередники Таатьєса, - повідомляє ]]> online Експрес ]]> .

В той же час, ]]> Радіо Свобода ]]> пише, що молекулу виявили в атмосфері: Британсько-американська група вчених заявила про виявлення в атмосфері Землі молекули, що може вплинути на весь процес боротьби з глобальним потеплінням . Бірадикали Кріґеє вступають у реакцію з забруднювачами й утворюють сполуки, здатні викликати хмарність, що перешкоджає потраплянню на Землю сонячних променів. Нині дослідники з’ясовують можливі побічні ефекти цього хімічного процесу, однак вже називають вражаючими механізми взаємодії нових молекул зі сполуками в атмосфері.

Протягом останнього століття температура на Землі зросла в середньому на 0,8 градуса за Цельсієм . У найближчі сто років, як вважають вчені, цьому зростанню не можна дозволити перевищити 2 градуси: лише за умови балансування на цій межі вдасться попередити підвищення рівня Світового океану, а також багато інших, не бажаних для людства наслідків. Водночас поки жоден із відомих і застосовуваних способів стримування потепління не здатен забезпечити оперативний результат.

Дослідники з університетів Манчестера і Брістоля, а також американського наукового об’єднання Sandia National Laboratories цього тижня повідомили про виявлення в атмосфері Землі молекул, здатних за особливих умов створювати охолоджуючий ефект. Особливість бірадикалів Кріґеє (так назвали виявлені молекули – за ім’ям німецького хіміка, який передбачив їхнє існування понад півстоліття тому) полягає у тому, що вони можуть перетворювати забруднювачі навколишнього середовища, наприклад, діоксид азоту або сірчистий газ, на сполуки, які сприяють формуванню хмарності, здатної захищати нашу планету від надмірних сонячних променів.

Бірадикали Кріґеє виявили за допомогою джерела світла, у 100 мільйонів разів потужнішого за Сонце. « З’ясувалося, що ці бірадикали можуть окислювати сірчистий газ, який потім перетворюється на сірчану кислоту, відому, зокрема, своїм охолоджувальним ефектом », – розповідає у коментарі агентству Reuters один із авторів дослідження Карл Персівал із Університету Манчестера.

За його словами, нині важливо визначити концентрацію молекул, залучення якої сприятиме досягненню відчутного ефекту, а також перевірити безпечність цього хімічного процесу, оскільки саме окислення сірчистого газу теоретично може призвести і до утворення кислотних дощів . Водночас Персівал наводить і протилежний приклад: виверження вулкану Пінатубо на Філіппінах 20 років тому, коли дослідники зафіксували імлу з сірчаної кислоти. Це зменшило кількість світла, що потрапляло на Землю, на 10%, і за 2 роки середня температура на всій планеті стала нижчою на півградуса.

Бірадикали Кріґеє найчастіше зустрічаються в алкенах – хімічних сполуках, які виділяють, зокрема, й рослини. Тож процес, який описують у своїй роботі британські й американські вчені, є природнім. На думку Карла Персівала, найбільшу користь від такої хімічної взаємодії відчують місцевості, де є значна концентрація як алкенів, так і забруднювачів – там бірадикали з алкенів матимуть із чим реагувати . «Перше, що спадає на думку, – це Гонконг і Сингапур», – додає вчений.

Читайте також Чи здатне вловлювання вуглецю зупинити зміни клімату? 

Поділитись в соціальних мережах: