strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Вміст CO2 в атмосфері сягнув рекордно високого рівня

рекорди Со2 Наприкінці квітня рівень вмісту вуглекислого газу в атмосфері вперше в історії вимірювань сягнув рекордної позначки — 400 часток на мільйон, тобто 400 молекул CO2 на кожен мільйон молекул в повітрі. Такий рекордний  показник зафіксували на головній кліматичній станції планети, що розташована неподалік гавайського вулкана Мауна-Лоа.

Учені відзначили, що наразі концентрація вуглекислого газу в атмосфері Землі найвища за весь період досліджень . « Увесь квітень поточного року зберігалася тенденція до зростання вмісту цього парникового газу », — скаржиться Пітер Танс, науковець Національної адміністрації з питань атмосфери та океанографії (США).

Обсерваторія на вулкані Мауна-Лоа, що на Гавайських островах, збирає дані про виміри вуглекислого газу в атмосфері з 1958 року. Довготривалі виміри зафіксували стрімке збільшення рівня цього газу в атмосфері Землі, що є прямим результатом діяльності людини.

Наразі сам по собі цей показник є символічним та вказує наскільки разючою являється різниця з допромисловими часами, коли рівень вуглекислого газу становив 280 чнм.

Читати також: Найгірші кліматичні "свині" світу 

Дослідження свідчать, що це найвищий рівень CO2 за останні 800 тис. років, а може навіть за останні 1,5 млн років. У ті історичні періоди середня температура на Землі була вищою ніж сьогодні, а рівень океану піднімався майже на 10 м.

Коливання в щорічному циклі рівня вуглекислого газу є нормальним явищем, коли взимку вміст CO2 зростає, а потім влітку падає внаслідок періоду активізації рослин, які поглинають вуглекислий газ з атмосфери.

«Допоки ми такими ж темпами спалюватимемо викопне паливо, доти вміст CO2 зростатиме», — повідомив Climate Central Ральф Кілінг — науковець, відповідальний за моніторинговий проект на Мауна-Лоа. Його батько, Чарльз Кілінг, почав вимірювати рівень вуглекислого газу на Мауна-Лоа 1958 року. Відтак графік, що показує зростання рівня вуглекислого газу, названо кривою Кілінга на його честь.

Щойно концентрація CO2 досягла значення 400 чнм, Ральф Кілінг зазначив, що «пам’ятає часи, коли вона заледве була 350 чнм. Не можна перешкодити вуглекислому газу досягти концентрації в 400 чнм. Це вже є фактом. Але те, що буде далі, як і раніше важливо для клімату, і в наших силах це контролювати. Це залежить від того, наскільки ми будемо покладатися в майбутньому на викопні джерела енергії».

« Концентрація вуглекислого газу перевищуватиме позначку 400 чнм увесь травень та, можливо, червень. Опуститься, ймовірно, лише в липні», — стверджують науковці, які займаються вимірами.

Концентрація CO2, обсерваторія Мауна-Лоа.

Концентрація CO2, обсерваторія Мауна-Лоа. 

« У травні очікуться підвищення рівня до 402,5 чнм , а вже потім різкий спад, — попереджає Пітер Танс. — Наступного року позначки 400 чнм буде досягнуто ще раніше, вже в лютому.»

«За рік чи два рівень CO2 знову ж таки перевищить рівень 400 чнм восени та залишиться на заданій позначці протягом усього року,— зазначив Пітер Танс.

Для КліматІнфо переклала Ірина Савюк

Редактор: Олена Черненко

Поділитись в соціальних мережах: