strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Зберігання старого мобільного телефону - велика загроза для довкілля

Мобільні телефони та переробка Згідно з останніми дослідженнями, нескінченний цикл оновлення телефонів – коли споживачі купують телефони щоразу, як вийде нова модель, тобто приблизно кожні два роки – серйозно впливає на навколишнє середовище.

Дослідження, опубліковане на початку червня в International Journal of Life Cycle Assessment, містить огляд наукової літератури на тему впливу виробництва, використання та утилізації смартфонів на довкілля. Виявилося, що багато виробників телефонів не стимулюють споживачів повертати старі телефони на переробку , а також власники викидають телефони або тримають їх удома замість того, щоб здати на утилізацію . Тому метали, потрібні для виробництва нових телефонів – включаючи золото, мідь та цинк – залишаються невикористаними.

Також, згідно з дослідженням, виробництво нових телефонів на заміну старим є вуглецевомістким . Джеймс Саклінг, дослідник з університету Суррею у Великобританії, заявив, що у Великобританії приблизно 85 мільйонів телефонів залишаються невикористаними . Загалом ці телефони містять приблизно чотири метричні тонни золота . Виробництво такої кількості золота спричинить викид 84 тисячі метричних тонн діоксиду вуглецю (якщо виробити 85 мільйонів нових телефонів на заміну старим). А якщо ці телефони опиняться на звалищах замість того, щоб лежати у шухляді власника – у довкілля може потрапити небезпечна кількість свинцю та інших металів .  

Саклінг заявив сайту ThinkProgress, що найбільшою проблемою є те, що лише кілька компаній стимулюють покупців повертати старі непотрібні телефони. Це означає, що найчастіше старі мобільні телефони лежать у людей вдома, доки не втратять свою цінність, а потім, замість переробки, їх викидають. Саклінг сказав, що це турбує його найбільше.  

«Проблема не стільки у викидах парникових газів, котрі утворюються під час виробництва металів для телефонів, скільки у тому, що цінні ресурси марнуються вдома у споживачів, тож вони можуть бути втрачені для виробництва », ‒ сказав він. ‒ «Я ще більше стурбований тим, що мільйони телефонів знаходяться у такій ситуації. З точки зору екології, краще повторно використовувати метали, ніж добувати їх з надр , і якщо ми викинемо всі ці телефони, то ці метали можуть бути замінені лише шляхом подальшого видобутку».

Переробка мобільних телефонів

Звіт рекомендує виробникам телефонів перейти на бізнес-модель на основі хмари. Таким чином, основні пристрої накопичення інформації та обробка даних будуть перенесені на віддалений сервер. Внаслідок цього самі телефони стануть простішими та потребуватимуть менше рідкісних металів для мікросхем пам'яті та інших деталей.  

«Запропонована бізнес-модель на основі хмари надала б споживачам доступ до комунікацій, а телефон надавався б в оренду для цієї мети», ‒ сказав Саклінг. ‒ «Це означає, що сам бізнес (а не споживачі) мав би стимул повертати телефони. Тоді бізнес може вирішувати, як краще отримати користь від телефону – переробити або використати наново».  

Саклінг сказав, що він ще не знає напевне, як зацікавити такою системою виробників телефонів. Щодо переробки старих телефонів, сказав, що Європейська директива відпрацьованого електричного й електронного обладнання є початком, тому що вона визначає цілі для переробки електронного непотребу. Але достатніх економічних стимулів для переробки немає й досі.

Однак, навіть коли електронний прилад перероблено, є шанс, що деякі його частини будуть експортовані до країн, що розвиваються, таких як Китай чи Ґана, де люди – навіть діти – вишукують у купах електроніки цінні метали і спалюють решту. Стільникові телефони є частиною цієї всезагальної проблеми електронного сміття, що є величезною проблемою для довкілля та здоров'я у країнах, що розвиваються. Згідно цьогорічного звіту ООН, щороку 90 відсотків світового електронного сміття нелегально продається або викидається. Компанія E-Stewards, схвалена американською Агенцією з охорони навколишнього середовища (EPA), полегшує пошук відповідальних переробників, встановлюючи стандарт для компаній та організацій, які беруть участь у його сертифікаційній програмі, забороняючи переробникам відправляти електронне сміття за кордон.  

Читати також:  Електронні відходи в Гані: де смерть є ціною життя ще одного дня

Дослідження, проведене у вересні 2014 року, виявило, що 44 відсотки від 1,8 мільярда нових стільникових телефонів, куплених 2014 року, зрештою опиняться у шухлядах своїх власників, 4 відсотки опиняться на звалищі і лише 3 відсотки будуть перероблені. Також виявилося, що з 40 елементів, котрі містяться у мобільному телефоні, лише 17 можна відновити цілком, навіть на високотехнологічних переробних заводах.

  Саклінг також сказав, що потрібно запровадити нову систему для виробників телефонів, але не менш потрібною є зміна у способі мислення споживачів – не купувати новий телефон через рік або два, а користуватись старим, доки він справно працює .

«Необхідна суттєва зміна в культурі, спрямована на розуміння того, що ми робимо. Тоді схема повернення працюватиме», ‒ сказав він. ‒ «Я не можу говорити за всі компанії, але багато з них усвідомлюють, що ресурси виснажуються, і для того, щоб залишатися у бізнесі, в недалекому майбутньому їм знадобляться інші методи роботи. Але зараз економічна стратегія продажу максимально можливої кількості телефонів переважає екологічні наслідки».

Для КліматІнфо переклала та підготувала Ірина Стрельникова

Редактор: Наталія Гуральчук

Поділитись в соціальних мережах: