strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Зміна клімату може знищити морських жителів

Горбуша Дослідники попереджають про серйозну загрозу для риб, ракоподібних та інших морських істот через окислення світового океану двоокисом вуглецю та підвищенням температури.

На фото: Горбуша – найменший та найпоширеніший із видів тихоокеанських лососів, а також найголовніша страва у багатьох країнах світу може потрапити до «сітей» екологічних проблем.

І це не єдина страва, яка може зникнути з наших столів. Через окислення моря вуглецем, кількість мідій, устриць, молюсків та гребінців може скоротитися, і стати ще дорожчим делікатесом. Через нагрівання води в океанах, риба масово почне мігрувати зі свого звичного середовища.  

Нові досліди показують, що після окислення світового океану, що викликане потраплянням в океан вуглекислого газу з атмосфери Землі, горбуша може стати меншою за розміром та мати менше шансів на виживання.

Потенційно невирішені питання

Попередні дослідження неодноразово показували потенційні невирішені наслідки зміни показника pH (концентрація водневих іонів) у світовому океані. Чим вищий рівень концентрації двоокису вуглецю у повітрі, тим більше змінюється рівень окислення океанів.

Дослідники Університету Британської Колумбії, у Ванкувері, також вказують на особливі проблеми прісноводної риби.  

Лише близько 0,8% запасів світової води складає прісноводна , тобто та вода, що знаходиться в озерах та річках; прісноводні види риб налічують 40% з усіх видів риби . Наприклад, лососева ікра розводиться у прісній воді, потім дозріває у морі, і тільки після цього цикл повторюється.  

У науковому журналі Nature Climate Change, вчені з Ванкувера повідомили про експеримент, у якому вони протягом 10 тижнів спостерігали за молодими зародками у воді, з таким рівнем окислення води, який очікується наприкінці цього століття. Вони з’ясували, що лосось, вирощений у лабораторних умовах, був менший за розміром та його здатність відчувати запахи зменшилась, що може означати проблеми з подальшим нерестом. Також, при таких умовах, риба не зможе відчути небезпеку та відреагувати.  

«Ще не занадто пізно вплинути на негайне зменшення викидів CO2»  

На стадії міграції у напрямку до моря, лососі були менш здатні використовувати кисень в м'язах, що призвело до проблем пошуку їжі, втечі від хижака та здійснення тривалих мандрівок у воді.  

Лосось – не єдина прісноводна риба, що потрапила під ризик від зміни клімату. Дослідники наголошують, що з ріст температури моря на 5°C може зробити поширені пестициди та промислові забруднення більш токсичними , що в свою чергу, погано позначиться і на інших прісноводних.

Майбутня токсичність

На узбережжі Мангалуру у південно-західній Індії, де розведення мідій стало зростаючою індустрією, науковці вирішили дослідити майбутні токсичні умови для зелених мідій.

Товариство експериментальної біології на зустрічі у Празі дізналося, що двостулкові молюски, що вирощувалися при підвищеній температурі та при зменшеній солоності води, піддалися впливу токсичних водоростей і бактерій роду, які можуть очікуватися в умовах мінливого клімату, що, у свою чергу, впливає на строки мусонів, від чого і залежить рівень морської солоності. На зустрічі, також, зазначили, що це збільшить шанси спалахів токсичного цвітіння планктону та негативно позначиться на вирощуванні двостулкових молюсків.  

Молюски

Тож зміни в хімії води – знову ж таки, зрушення у значеннях рН, накопичення вуглекислоти в морях – створює достатньо проблем для торгових компаній із ловлі молюсків. Протягом 10 місяців вчені спостерігали за змінами хімічного складу води та її впливу на устриці, ракоподібних, морських гребінців та інших личинок молюсків.

Вайли Еванс, дослідник науково-дослідницького центру з окислення океану Університету Аляски, звітував у журнал «PLOS One» про те, що фермери, які вирощують молюсків на узбережжі Аляски повинні, за додаткові витрати, модифікувати стан води на своїх інкубаторних станціях через значні зміни у воді від окислення океанів до 2040 року. Для Аляски з обмеженим вегетаційним періодом, таненням льодовиків, що впливає на солоність води і холодними водами, де більш легко розчиняється вуглекислий газ – це особлива проблема.  

Ймовірна міграція

Але середнє потепління глобальної температури повітря на 5°C вже може стати можливим, перш ніж настане 2100 рік – і це означатиме, що риба, ймовірно, почне мігрувати зі свого звичного середовища значно швидше, ніж зараз.  

Читати також:  Катастрофа для крабів Острова Різдва

Жан-П'єр Гаттузо, дослідник в океанологічній обсерваторії Франції, наголошує, що без спроби боротьби з глобальним потеплінням, океани і істоти, що живуть в них, серйозно постраждають від зміни температури і окислення океанів.  

Це дуже погана новина для мільйонів людей у країнах, в яких життя залежить від моря.

«На позитивній ноті, у нас все ще є варіанти, аби суттєво зменшити ці наслідки зараз, але чим довше ми чекаємо, тим менше і менше можливостей у нас є», – попереджає співавтор Вільям Чунг, вчений центру рибальства в університеті Канади Британської Колумбії.

Джексон Холл-Спенсер, професор морської біології в Plymouth University у Великій Британії сказав: «Цей огляд показує, що доказів вже достатньо та ще не занадто пізно для суспільства негайно вплинути на зменшення викидів CO2».

Для КліматІнфо підготувала та переклала Ірина Іванова

Редактор: Наталія Гуральчук

Поділитись в соціальних мережах: