strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

5 цивілізацій, що занепали через зміни клімату

Карта світу стародавньої цивілізації Невже занепад стародавніх цивілізацій пов’язаний зі зміною клімату? Це припускають вже давно. Нещодавні дослідження довели, що багато історичних катастроф, війн і заворушень дійсно відбулися у час значних кліматичних змін . Хоча наскільки великою була роль клімату — це питання залишається дискусійним. Майкл Ле Пейдж .

 

Мікени

Мікени Сьогодні мало що залишилося від міста Мікени, але колись це був центр першої великої давньогрецької цивілізації, яка процвітала у 1600–1100 рр. до н.е. Після цього багато міст занепали, припинилася торгівля, зникла система письма. Приблизно у той же час інші сусідні цивілізації, зокрема хетська та єгипетська, також занепали. Це явище відоме як Катастрофа бронзової доби .

Дослідження кліматичних показників, зокрема сталактитів і морських відкладень, дають підстави припустити, що в цей час у Середземномор’ї стало прохолодніше, що призвело до зменшення кількості опадів протягом наступних чотирьох століть. Деякі дослідники вважають, що зниження виробництва продуктів харчування призвело до скорочення чисельності населення і занепаду цивілізацій цього регіону.

Читайте також Через зміни клімату зникла найбільша цивілізація  

Чічен-Іца

Чічен-Іца На фото — статуя бога Чак-Мул племені майя в місті Чічен-Іца, що розташоване на території сучасної Мексики. Місто процвітало до ХІІІ ст., і навіть коли у XVI ст. прибули іспанці, майя все ще жили там. Однак розквіт цивілізації припадає на 200–800 рр. н.е., коли будівництво величних пам’ятників досягло свого апогею. А після 900 року багато міст занепало.

Згідно з кліматичними даними, цей занепад припав на століття, коли кількість опадів зменшилася , що призвело до висихання відкритих джерел води , а тому постраждало виробництво продуктів харчування.

Західна Римська імперія

Римська імперія Римляни будували багато акведуків, один із них — на зображенні, розташований у південній Франції  поблизу сучасного міста Нім. На піку свого розквіту Римська імперія контролювала майже всю Європу, Західну Азію та Північну Африку. Але близько 400 р. вона розпалася на дві частини: західну, з центром у Римі та східну імперію, центром якої став Константинополь (сучасний Стамбул, Туреччина).

410 року Рим, розграбований вестготами, вперше за 800 років впав. Вже до кінця століття Західна Римська імперія зазнала краху. Її занепаду сприяли громадянська війна та інституційна корупція.

Припущення, що клімат також відіграв у цьому важливу роль , висувають вже давно. І ось минулого року з’явилися нові підтвердження цьому. Аналіз температурних показників та кількості опадів у Західній Європі за останні 2500 років показує, що між 250 і 550 роками кожне десятиліття клімат змінювався з холодного й сухого на теплий, вологий. Такі непередбачувані зміни є руйнівними для сільського господарства, тому нестача продовольства могла сприяти краху імперії.

Тридцятирічна війна

Тридцятирічна війна На картині фламандського художника Пітера Снаєрса зображено напад на обоз під час Тридцятирічної війни, що тривала впродовж 1618–1648 рр. Це була одна з найдовших і найбільш руйнівних воєн в історії Європи. Також впродовж XVII ст. відбулося багато інших революцій і конфліктів. Цей період нестабільності відомий як Загальна криза.

Загальну кризу зазвичай пов’язують з соціальними та економічними факторами, але деякі дослідники вважають, що справжньою причиною були зміни клімату . Похолодання у північній півкулі призвело до падіння виробництва продуктів харчування й підвищення цін, що призвело до голоду і масових переселень. Це було століття Руїни.

Моче

Моче У VI ст. багато людей були принесені в жертву місцевому богу,  що зображений на стінах храму Місяця, який зараз розташований на півночі Перу. Але їхні жертви були марними.

Розквіт культури Моче, будівництво міст вздовж узбережжя Перу припадає на 300–500 рр. Але вирощування сільськогосподарських культур залежало від зрошувальних каналів. Близько 600 р. ці канали були поховані під піщаними дюнами. Ті, хто вижили, покинули прибережні міста і переселилися вглиб країни.

Дослідивши крижані керни, вчені припускають, що особливо інтенсивний цикл Ель-Ніньйо спричинив сильні опади та повені , слідом за якими прийшла довга і сильна посуха.

Читайте також Погана погода спричиняє громадянські війни

Для КліматІнфо переклала Алла Мяло

Редактор: Катерина Юрченко

Поділитись в соціальних мережах: