strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Зміна клімату: Китаю загрожує аномальна спека

Китай Дослідники попереджають, що з кожним роком літній сезон у Китаї буде все більш спекотним. З огляду на це, рекордне літо 2013-го було лише дитячою забавкою, хоча воно стало найгарячішим за всю історію Східного Китаю.

Найбільш густонаселений та економічно потужний регіон країни постраждав від аномально високої температури. Вона трималася вище 35-градусної позначки 31 день, що більш ніж у два рази перевищує середній показник. Під удар потрапило дев’ять провінцій та близько п’ятисот мільйонів людей. "Лише економічні збитки, спричинені посухами, склали майже 10 мільярдів доларів", – повідомляють у журналі "Nature Geoscience".

Член експертної групи Міністерства навколишнього середовища Канади Швейбін Чжан відзначає, що у наступні роки Китаю слід очікувати ще більш високих температур. "Вплив людини на клімат за останні 50 років збільшив вірогідність виникнення аномальної спеки у 60 разів", – стверджує науковець. Вже з 2024 року кожне друге літо у Східному Китаї буде так само гарячим як літо 2013 .

Особливе занепокоєння викликає те, що канадським, американським та китайським науковцям навіть не довелося вигадувати катастрофічних варіантів розвитку подій: їхні прогнози справдилися б навіть за умови, що концентрація парникових газів в атмосфері збільшуватиметься помірно, за так званим сценарієм RCP4.5.

Цей сценарій передбачає, що світова спільнота уживатиме дієвих заходів проти зміни клімату, а збільшення об’ємів викидів шкідливих речовин в атмосферу припиниться вже у наступному десятилітті і з 2040 року почнеться стрімке скорочення . Проте факти вказують на те, що насправді події розгортаються за сценарієм RCP8.5: для боротьби зі зміною клімату не робиться абсолютно нічого, а викиди вуглецю впевнено набирають обертів.

Як не дивно, для клімату Східного Китаю ця різниця абсолютно не суттєва: експерти стверджують, що вірогідність виникнення аномальної спеки є однаковою за обох сценаріїв.

Причиною такого розвитку подій вважають короткотривалість запланованих заходів проти зміни клімату . За результатами іншого дослідження, опублікованого в кінці серпня, лише купи для вуглевипалювання, які будуть створені у наступні 40 років, викинуть в атмосферу щонайменше 300 мільярдів тон діоксиду вуглецю. "Навіть цього буде достатньо для суттєвого збільшення вірогідності виникнення аномальних температур у Китаї у недалекому майбутньому, незалежно від того, який сценарій брати за основу розрахунків", – повідомляє Чжан та його колеги.

Додатковим чинником є те, що ситуацію у Китаї погіршує не тільки глобальна зміна клімату, а ще й катастрофічно швидкий темп зростання східнокитайських мегаполісів. Ці урбаністичні "гарячі точки" з їхніми бетонними будівлями, темними дахами та просмоленим до чорноти асфальтом роблять чималий внесок у підвищення середнього рівня температур.

Мегаполіси шкодять клімату

Такий чинник експерти також не враховували. Вони виходили з того, що подальша урбанізація не впливатиме на зміну температур.

Проблеми у сферах охорони здоров’я, енергетики та сільського господарства

Зростання міст неможливо не помітити: з 1955 по 2013 рекордно високі температури можна було спостерігати приблизно кожні 29 років, але наприкінці цього періоду частота сильно зросла. Станом на 2013 рік вірогідність склала 18,9 %, а у 2024 році вона стане нормою. Для порівняння: до індустріалізації така спека, як улітку 2013, виникала у Східному Китаї в середньому раз на 270 років.

Вчені стверджують, що виникнення масштабних за територією зон аномальної спеки, які існуватимуть тривалий час є неуникним. Якщо найближчим часом не буде вжито необхідних заходів, разом із зростанням кількості населення та рівня життя слід очікувати нових проблем у сферах охорони здоров’я, сільського господарства та енергетики.

Стосовно цього, у Китаї, який вже багато років бореться із наслідками свого стрімкого економічного розвитку, можна спостерігати деякі зрушення. У червні в Пекіні було нарешті проявлено готовність до зменшення викидів парникового газу, а також проведено радикальні заходи проти забруднення повітря.

Читати також: Сполучені Штати Америки і Китай підписують угоди щодо кліматичних змін , Китай прибере з доріг шість мільйонів транспортних засобів, що забруднюють атмосферу , Фермери з Індії, Китаю та інших країн об’єднують свої зусилля з метою спільної адаптації до змін клімату

Для КліматІнфо переклав та підготував Валерій Воронов

Редактор: Вікторія Дворак

Поділитись в соціальних мережах: