strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Зміна клімату загрожує правам людини - звернення президента Кірібаті до ООН

Кірібаті у небезпеці Лідери країн Тихоокеанського регіону повідомляють Раді ООН з прав людини, що вони бояться за майбутнє свого населення, оскільки вплив зміни клімату посилюється. Через три тижні після завершення останніх кліматичних перемовин, Женева знову запропонувала урядам можливість обміркувати, як наслідки кліматичних змін вплинуть на права людини. Ця проблема є одним із елементів, котрі багато країн хочуть бачити включеними до Паризької кліматичної угоди. Отож, ці обговорення забезпечили розуміння можливостей країн та ООН краще дослідити цю проблему протягом наступних місяців.

На фото: очікується, що населення Кірібаті зіткнеться з потеплінням океану і підняттям рівня моря, AusAID/Flickr

Рада ООН з прав людини провела дві наради високого рівня, присвячених проблемі прав людини та зміни клімату. Вони зосередилися на важливості міжнародної співпраці та впливі кліматичної зміни на реалізацію права на їжу. Представники малих острівних держав закликали до термінових дій для стримання зміни клімату , вказуючи на той факт, що ця зміна загрожує прогресу, який відбувся у сфері прав людини. Прем'єр-міністр Тувалу Енеле Сопоага (Enele Sopoaga) попередив, що зміни клімату погіршать існуючу несправедливість у світі, який і без того розколотий нерівністю, бідністю та конфліктами. Він попередив, що Тувалу не має ані ресурсів, ані потужностей, щоб упоратися з такими сильними впливами. Президент Кірібаті Аноте Тонг нагадав Раді ООН з прав людини, що, незважаючи на всі зусилля його уряду, зміна клімату залишається реальною загрозою його народу . «До кого ми маємо звернутися, щоб наш народ зберіг право на виживання?» – запитав Раду президент Тонг. – «Якщо існує основний виклик правам людини, який заслуговує всесвітнього зацікавлення, лідерства та співпраці – то ось він: моральна відповідальність діяти проти зміни клімату саме зараз ».

Президент Кірібаті

Президент Кірібаті Аноте Тонг (Anote Tong),  UN Photos

Сопоага і Тонг закликали Раду обміркувати, як міжнародна спільнота мала б відреагувати на кліматичну кризу та активно посприяти заходам для покращення клімату для того, щоб захистити права найвразливіших народів.

Інші промовці обговорили переваги інтегрування прав людини у кліматичну політику. Спеціальний посол ООН з питань кліматичних змін (та колишній верховний комісар ООН з прав людини) Мері Робінсон (Mary Robinson) наголосила, що «права людини, покладені в основу нашого розвитку та реакцій на клімат можуть максимізувати потенціал для залучення, участі та рівності».

Вікторія Таулі-Корпуз (Victoria Tauli-Corpuz), спеціальний доповідач ООН з прав корінних народів, особливо наполягала на важливості поваги прав корінного населення під час розробки кліматичної політики, а саме прав на землю та спільних прав.

Цитуючи п'яту доповідь  Міжурядової група експертів з питань зміни клімату (IPCC), Вікторія Таулі-Корпуз також підкреслила, що «к орінні, місцеві та традиційні системи знань та практики, включно з цілісними поглядами корінного населення на спільноту та навколишнє середовище є основним ресурсом для адаптації до кліматичних змін, але вони непослідовно використовуються в існуючих зусиллях із адаптації ».

Коментар: Внаслідок зростання рівня моря зміни клімату загрожують існуванню культур.

Читати також:  Урядам радять готуватись до зростаючої міграції через кліматичну зміну

Наради супроводжувалися інтерактивним діалогом з представниками урядів та громадянського суспільства.

Кілька спільних тем виникло у цій дискусії, включно з можливістю повністю забезпечити право суспільства брати участь у прийнятті рішень, що стосуються зміни клімату, усвідомлення впливу кліматичних змін на економічні та соціальні права, та важливістю враховувати взаємозв'язки між потребою дослідити зміну клімату та захистом права на розвиток.

Кілька промовців також висловилися на користь двох спеціальних пропозицій для установ ООН: важливість включити суворі рекомендації по правах людини в Паризьку кліматичну угоду, та можливість для Ради ООН з прав людини запропонувати спеціального доповідача з прав людини та зміни клімату.  

Під час нарад Німеччина оголосила про своє приєднання до « Женевського зобов'язання з прав людини та кліматичних змін », підписаного 18-ма країнами під час останнього раунду кліматичних перемовин.  

Однак, під час нарад відчувався вплив високих політичних ставок, пов'язаних з підготовкою Паризької кліматичної угоди .

Втручання з боку більшості країн відображало добре вкорінені позиції у Раді та у кліматичних перемовинах.  

Зокрема, Сполучені Штати натякнули, що спроби домогтися включення до кліматичних перемовин рекомендацій Ради ООН з прав людини можуть призвести до «саботажу кліматичної угоди 2015 року». Багато учасників сесії вважають цю заяву такою, що не вписується в атмосферу дискусій.  

Вичерпно: Кліматичні перемовини ООН та дорога до Парижа

Наради супроводжувалися презентацією звіту незалежного експерта з прав людини та навколишнього середовища Джона Нокса (John Knox). У цій презентації професор Нокс підкреслив, що зміна клімату є найсерйознішою загрозою правам людини.

Посилаючись на Женевські зобов'язання як приклад належної практики для кращої інтеграції прав людини та кліматичної політики, він закликав відповідні органи ООН, такі як офіс верховного комісара з прав людини, програму ООН з навколишнього середовища (UNEP), програму розвитку ООН (UNDP) заснувати осередки для прав людини та зміни клімату.  

Не очікується, що постійні дискусії у Женеві призведуть до негайних реальних результатів. Тим не менш, ці обміни можуть забезпечити додатковий імпульс для продовження подібних сесій у червні, у Женеві та Бонні.  

У першій половині місяця кліматичні перемовини ООН продовжать роботу в напрямку Паризької кліматичної угоди.

Імпульс

Минулого місяця кілька урядів наполягали на необхідності вставити мовні права людини у текст угоди, тож на червневих кліматичних перемовинах буде вирішено, залишаться ці пропозиції у проекті угоди, чи ні.  

Після закриття кліматичних перемовин у Бонні Рада з прав людини знову збереться у Женеві, щоб розглянути прийняття нової резолюції з прав людини та зміни клімату.  

Протягом минулих двох місяців Женева запропонувала декілька можливостей для урядів, щоб поглибити їхнє розуміння взаємодії прав людини та впливу на клімат.  

Наступні місяці покажуть, чи бажають держави (з допомогою кліматичних інституцій ООН та Ради з прав людини) наважитися зробити кроки до переконання, що кліматична політика впливає на зміни клімату та одночасно просуває права людини.

Себастіан Дюк (Sebastien Duyck),
дослідник у Північному інституті прав меншин та навколишнього середовища Лапландського університету
(Northern Institute for Environmental and Minority Law, University of Lapland)
з особливим зацікавленням у правах людини та змінах клімату
@duycks

Для КліматІнфо переклала та підготувала Ірина Стрельникова

Редактор: Наталія Гуральчук

Поділитись в соціальних мережах: