strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Китай і Казахстан прагнуть провести Олімпіаду-2022 не забруднюючи атмосферу вуглецем

Олімпіада 2022 Зимові Олімпійські ігри 2022-го року відбудуться без викидів вуглецю, якщо Китаю нададуть право провести змагання в засніжених гірських провінціях Янцинь та Чжанцзякоу. Казахстан також зобов’язався компенсувати шкідливі викиди; наразі це єдина країна, що конкурує з Китаєм за право бути господарем зимових Олімпійських ігор 2022-го року.

Країни виклали свої погляди щодо концепції змагань, матеріального боку та технічного запезпечення заходу. Зобов’язання оповіщено в заявках, поданих до Міжнародного олімпійського комітету.

«Керівництво Китаю на всіх рівнях урочисто зобов’язується покращити умови проведення зимових Олімпійських ігор», – обіцяє Пекін.

Організатори Олімпіади не вперше прагнуть зменшити кількість шкідливих викидів. Так, 2002-го в Солт-Лейк-Сіті вперше вжили заходів, щоби нейтралізувати шкоду від викидів карбону. Китай і Казахстан заявляють, що наслідуватимуть цьому прикладові, а це своєю чергою означає необхідність зменшити викиди вуглецю під час будівництва житла, стадіонів і експлуатації транспорту.

Зменшення шкоди

Обидва уряди досі не виклали своїх планів детально, але за словами Лі Шо, представника організації Ґрінпіс у справах клімату та енергетичної політики у Східній Азії, провести "Білу Олімпіаду" , не викидаючи вуглецю, Китаєві до снаги.

Китай вже має певний досвід у боротьбі з вуглецевою проблемою (2008-й, Олімпіада в Пекіні), але проводячи Олімпіаду-2022 треба докласти більше зусиль, щоби зменшити шкідливий вплив на навколишнє середовище.

Пекін планує до 2022-го висадити багато дерев, які поглинатимуть вуглекислий газ із атмосфер и. У програмі, поданій до МОКу, йдеться про план «Чисті долини та ліси», відповідно до якого буде посаджено 70 тис. гектарів лісу.

Своєю чергою Казахстан обіцяє інвестувати у проекти щодо відновлення лісів, використовувати енергоефективні системи та відновлювальні джерела енергії і зменшити викиди під час проведення Олімпійських ігор .

Захист первозданої природи

 Саймон Льюїс (Simon Lewis) з «Team Planet», консалтинґової агенції зі спорту та розвитку, говорить: «Запропоновані плани можуть лише замилювати очі та не сприятимуть насправді зменшенню викидів та захисту довкілля. Прикро, що сьогодні ми все ще не маємо поважних досягнень щодо захисту навколишнього середовища під час Олімпійських ігор».

Росія також запевняла, що шкідливі викиди поминуть Ігри в Сочі – 2014, але все ж локальним екосистемам під час будівництва олімпійських об’єктів було завдано великої шкоди, що повернулося на лиху годину як для екологів, так і для мешканців.

Читати також: Брудні ігри: невиконані обіцянки, ув’язнені активісти та спаплюжене середовище  

Китай пообіцяв максимально зменшити негативний вплив на навколишнє середовище, використовуючи сучасні енергозберігаючі та екологічно чисті технології: освітлення постачатимуть із джерел енергії сонця і вітру ; в Чжанцзякоу вийде на маршрут 540 екологічно чистих автобусів.

Казахстан зі свого боку обіцяє пильнувати гірську зону . Буде вжито заходів щодо запобігання ерозії та зсувам ґрунтів, охоронятимуть розмаїтність рослинності і тваринного світ у . «Більшість спортивних об’єктів, особливо в екологічно вразливій гірській зоні, вже зведено. Тому негативні наслідки, пов’язані з будівництвом, будуть мінімальними », – зазначено в заявці Республіки Казахстан . Тим часом у Китаї турбуються через відсутність об’єктів для проведення змагань із зимових видів спорту.

Без снігу

Сочі мало проблеми зі снігом, тому організатори "Білої олімпіади – 2014" мали поклáдний сніг напередодні Ігор, а кліматоохоронні заходи російського уряду було скритиковано.

 Казахстан обіцяє, що його гості побачать засніжені гірські вершини та навіть снігових барсів, і запевняє комісію, що він не матиме проблем зі снігом.

Проте не можна бути певним, що в Пекіні снігу буде досить, адже 2014-го року там зафіксовано рекорд найдовшої зими без снігу – 107 днів. Зима-2010 та зима-1970 також були несніжними. Цьогоріч засніжило на початку січня, на 3 місяці пізніше від календарної норми.

Наразі невідомо, якою мірою потеплішає до 2022-го року. А отже передбачити, коли випаде сніг, дедалі складніше, а це, своєю чергою, ускладнює точне визначення дати проведення змагань.

Читати також: Чи виживуть зимові Олімпійські ігри через зміну клімату? 

І Пекін, і Алмати заявляють, що прийматимуть Олімпіаду і Параолімпійські ігри з 4 лютого по 13 березня .

Ці дати можуть збігтися з проведенням Чемпіонату світу з футболу – 2022, який відбудеться у місті Доха, столиці Катару: через літню спеку в Катарі турнір може бути перенесено на зиму. 

Забруднення повітря

Пекін пообіцяв, що до 2022-го року рівень забруднення повітря буде зменшено відповідно до стандартів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Китайці підтримують цю ініціативу. Під час проведення Олімпіади-2008 Пекін мав кращі показники щодо забруднення повітря, ніж того вимагала ВООЗ.

«Ми живемо тут і вимушені дихати забрудненим повітрям. Сподіваємося на швидкі та рішучі дії уряду задля поліпшення умов нашого життя і сподіваємось, що цьому сприятиме саме Олімпіада», – говорить директор “The Climate Group”.

Читати також: Як світ бачить зміну клімату

стадіон у Пекіні

Уряд Китаю затвердив план очищення повітря від шкідливих речовин, відповідно до якого треба скоротити видобуток вугілля, зменшити викиди транспорту і зменшити кількість підприємств, що забруднюють повітря. Щоби реалізувати цей план, уже до 2017-го року треба витратити 130 млрд. дол. США.

Ґрінпіс уважає, що до Олімпіади треба скоротити споживання вугілля й у сусідніх провінціях.

Під час літніх Олімпійських ігор – 2008 скоротили кількість автівок і закрили багато промислових потужностей, отже й викидів поменшало.

Узимку повітря в Пекіні забруднено найбільше, тож вирішити проблему складніше. Але постає питання – чи є олімпійський план уряду щодо захисту навколишнього середовища перспективним для мешканців Пекіну?

«Пекін зможе зменшити викиди до проведення Олімпійських ігор так, як цього досягли 2008-го, але чи триватиме це й по Олімпіаді?» – зауважує ґрінпісівець.

Що лишиться потому

Пекін обіцяє, що по Олімпіаді лишиться багато висаджених дерев, а це сприятиме очищенню повітря й надалі.

Цьогоріч у Китаю з нагоди Всесвітнього дня захисту довкілля, що відзначаємо 5 червня, відбудеться низка заходів у рамках програми «Зелені Олімпійські ігри, зелений Китай» , ухваленої урядом. Вона має заохотити громадян до екологічного способу життя.

Для Казахстану створення олімпійського інфраструктури у малорозвинутій східній частині міста Алмати сприятиме й подальшому розвиткові місцевості.

Переможець матиме сім років, щоби підготуватися до Ігор як належить. Для Пекіна або Алмати це змога створити зелений та екологічно чистий мікрокосм, засніжений узимку.

Для КліматІнфо переклала та підготувала Оксана Онушко

Редактор: ]]> Ірина Чеботнікова ]]>

Поділитись в соціальних мережах: