strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Майже всі морські птахи споживають пластик

Морські птахи та пластик За даними нових досліджень, дев’яносто відсотків морських птахів планети харчуються пластиковими відходами. Ці відомості, отримані в результаті вивчення випадків отруєння морських птахів пластиком, були опубліковані у провідному американському науковому журналі «Праці Національної академії наук».

« Зубні щітки, запальнички, корки з-під пляшок і навіть рука пластикової ляльки – це ще далеко не повний перелік того, що іноді їдять морські птахи », - каже доктор Кріс Вілкокс з відділу морських та атмосферних досліджень державного науково-дослідного інституту Австралії CSIRO.

Відповідно до результатів попередніх досліджень, на один квадратний кілометр океану припадають близько 580 000 одиниць пластикових частинок . Водночас зростає кількість повідомлень про пластик, що знаходять у внутрішніх органах черепах, риб, дельфінів і морських птахів .

Щоб зрозуміти масштаби загрози, яку становить пластик для морських птахів по всій планеті, доктор Вілкокс та його колеги порівняли карти, що відображають поступову зміну щільності пластикового сміття в океані із картами, що демонструють розподіл видів морських птахів. Вони також переглянули опубліковані раніше результати спостережень за вмістом пластику в організмах морських тварин. У рамках досліджень, здійснених з 1962 по 2012 рік, були обстежені 135 видів морських птахів. До прикладу, пластик становив близько 10% ваги тіла деяких птахів на острові Лорд-Хау .

Отримавши всі ці дані, вчені змогли розробити модель, яка встановлює зв’язок між кількістю пластику, що оточує морського птаха, та кількістю пластику, яку він споживає. « Чим більше пластику оточуватиме птахів, тим більше частинок пластику міститимуть їхні внутрішні органи і, навпаки, якщо вони стикатимуться з меншою кількістю відходів, вони менше їх вживатимуть », - пояснює доктор Вілкокс. Скориставшись цією моделлю, дослідники виявили, що пластик споживають 90% морських птахів. Науковці також припустили, що 99% видів морських птахів перебувають під загрозою . «За допомогою цієї моделі ми можемо зробити висновок, що приблизно до 2050 року пластиком будуть уражені майже всі види морських птахів. Випадки поїдання пластику, схоже, траплятимуться найчастіше у Тасмановому морі, на південний схід від Австралії, де багато птахів та висока щільність пластикового забруднення», - каже доктор Вілкокс.

Читати також:  На безлюдних островах знайдено 114 000 фунтів (51 709 кг) сміття Викопні рештки майбутнього: каміння з пластику

Хибна здобич?

«Дослідникам досі точно не відомо, чому птахи їдять пластик, але причиною може бути те, що пластикові залишки нагадують їм здобич», - припускає доктор Вілкокс. Думку вченого підтверджують експерименти з черепахами та пластиковими пакетами, проведені одним з його аспірантів. «Схоже, черепахи помилково приймають пластикові пакети за медуз. Крім того, пластик може потрапляти до організму птахів разом зі справжньою їжею, наприклад, риб’ячою ікрою, що пристає до нього.

Читати також:  Ми вживаємо пластмасові частинки разом із рибою

Пластик важко виводиться з організму і повільно розщеплюється. Це означає, що він заповнює майже весь шлунок птаха, створюючи хибне відчуття ситості і перешкоджаючи нормальному харчуванню. Якщо пластик гострий, він також може пошкодити шлунково-кишковий тракт. Існує й небезпека токсинів, що містяться в самому пластику: зокрема, вони призводять до потоншення яєчної шкаралупи », - каже науковець.

 

Пластик загрожує морським птахам

Виробництво пластика збільшується

« Кількість пластику, що виробляється у світі, кожні 11 років зростає вдвічі . Отже, з 2004 по 2015 рік ми виробили стільки ж пластику, скільки з дати винайдення пластику по 2004 рік. Кількість знову подвоїться з 2015 по 2026 рік. Вирішити проблему пластикового сміття в океанах можна, посиливши контроль за незаконним скиданням відходів у розвинених країнах та покращивши інфраструктуру для переробки відходів у країнах, що розвиваються », - каже доктор Вілкокс.

Читати також:  Adidas створили кросівки з океанічного пластикового сміття

«Однак моделі стимулювання є також ефективними у боротьбі з нашою "культурою одноразового використання " » , - стверджує дослідник, посилаючись на законодавчі ініціативи в Південній Австралії щодо заставної вартості тари*. Вони дозволили втричі зменшити кількість пластикових пляшок, що потрапляли в навколишнє середовище.

Читати також:  Зменшити кількість пластикових відходів вже сьогодні - легко

*Суть заставної вартості тари полягає в тому, що у вартість напою відразу включається вартість пластикової пляшки, приблизно 10% від звичайної вартості. Щоб отримати заставну вартість, покупцю потрібно просто повернути пляшку в магазин. Навіть якщо людина «не донесла» пляшку в магазин, швидше за все, її хтось підбере і віднесе туди, щоб отримати гроші. З іншого боку, через зміну ціни, виробник також відчуває вплив продукту, який він продає, на довкілля (прим. перекладача).

Для КліматІнфо переклала та підготувала Наталія Павлуш

Редактор: Катерина Буряк

Поділитись в соціальних мережах: