strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Міста майбутнього будуть більш затишними

Розвиток стійких міст На Паризькому саміті світові лідери зустрілися задля обговорення 17-ти нових цілей сталого розвитку, які будуть діяти у 2015 – 2030 роках. Ціль під номером 11 стосується того, як можна зробити міста самодостатніми, надійними та екологічними. Досягнення цієї мети потребує жертв, але в цілому ми будемо здоровішими, отримаємо більш затишне навколишнє середовище та будемо жити довше. Так нас запевняють дослідники екології.

Томас Елмквіст (Thomas Elmqvist), дослідник навколишнього середовища, вбачає великі можливості у 11-ій екологічній меті ООН та також додає, що існують можливості досягнення цієї цілі. У будь-якому випадку у Швеції. Томас Елмквіст є професором з управління природними ресурсами та працює у Resilience Center у Стокгольмскому університеті (Stockholms universitet).

Хоча це амбіційна мета, він все одно вважає її цікавою та вказує на декілька аспектів, які роблять можливим перехід до більш екологічного суспільства.

Більше половини населення світу живе в міському середовищі, але це був перший раз, коли ООН включило міста до екологічних цілей. Ця мета спритиме тому, що прийняття рішень може зміститись ближче до населення та місцевих органів влади у містах та районах, а не до керівників країн, як це було раніше.

«Також ця мета дуже добре сформульована. Міста будуть одночасно більш «екологічними» та «стійкими». Раніше обидва поняття використовувались нечітко та часто вживались в майже однаковому контексті, наче вони означають майже те саме», − розповідає Томас Елмквіст.

Екологічність спрямована на рівність між поколіннями та на те, що ресурси землі повинні використовуватись продумано . Їх повинно вистачити для населення цілої планети і настільки, щоб і наступні покоління мали можливість жити нормальним і забезпеченим життям.

Читати також:  Не залишаючи нічого нашим дітям

Стійкість може бути описана як можливість системи вижити та вдосконалюватись, не зважаючи на завади . У меті №11 стійкість вказується як один із інструментів для визначення того, як міська система може витримувати різні стреси.

Обидва поняття необхідні: одне пов’язане із ефективним та рівним використанням ресурсів, а друге – із внеском у протистояння міського пейзажу стресам.

І це працює. У Швеції ця мета впроваджується впродовж багатьох років. Наприклад, покращення у транспортній системі та переробленні сміття можна побачити у багатьох муніципалітетах. Але проблемою досі є співпраця муніципалітетів між собою (муніципалітет – орган місцевого самоврядування – прим. перекладача ).

Читати також:  11 екологічних ініціатив світових мегаполісів

« Від 80 до 90 відсотків води, продуктів та енергії, які споживає місто, видобувається поза містом. Але для того, щоб продукція була екологічною, необхідно, щоб робота велась інтегровано на регіональному рівні. Сьогодні часто планування зупиняється на муніципальному рівні», − розповідає Томас Елмквіст.

Він проводить дослідження навколо регіональних органів співпраці в тих областях, де муніципалітети разом утворюють систему, в якій економія, екологія, соціальні функції та транспорт перетинаються.

Інша важлива частина – це побудова міст, які були б пристосовані до кліматичних змін . Шведські міста повинні переносити значно тепліший та вологіший клімат.

Читати також:  5 причин чому міста – це ключ до вирішення питання зміни клімату

«Правильна стратегія – це зосередження на природньо налаштованих рішеннях. Це означає підвищення зелених насаджень у містах та створення зелених дахів, стін та парків. Також необхідно у більш широко впроваджувати живі системі у вбудовані системи та розвивати природні рішення. Простим прикладом є те, як збільшення зелених насаджень може бути бар’єром для охолодження міста під час спеки та для перехоплення води.

Покращення міст

Інші зміни пов’язані із зв’язками у місті та від\до нього. Міста повинні плануватись з урахуванням потреб велосипедистів та громадського транспорту.

Чи є реалістичною мета №11?

«Так, для Швеції існує можливість досягнення мети. Але усе не завжди йде у правильному напрямку. У Швеції існує традиція будувати дуже великі дорожні розв’язки при тому, що це не вирішує самої транспортної проблеми. Об’їздна у Стокгольмі – гарний цьому доказ. Це виглядає як величезна сума коштів, яка була витрачена у хибному напрямку та не сприяла позитивному розвитку. Ця інвестиція могла б бути використана на більш екологічне транспортне рішення», − каже Елмквіст.

Але Томас Елмквіст бачить також позитивні зміни. Він зазначає зменшення використання атомної енергії, вугілля та нафти. Також все частіше власники приватних будинків та багатоповерхівок використовують сонячну енергію. Вони встановлюють сонячні панелі на своїх будинках та стають частиною мережі електропостачання. Раптово виникає 100 000 місцевих виробників електроенергії. «Це є шляхом до екологічної та стійкої системи», − додає Томас Елмквіст.

17 ЦІЛЕЙ СТАЛОГО РОЗВИТКУ ООН:

  1. Ліквідація усіх форм бідності у всьому світі.
  2. Ліквідація голоду, забезпечення продовольчої безпеки, покращенного харчування та пропаганда сталого сільського господарства.
  3. Забезпечення здорового способу життя та заохочення до процвітаючого життя для людей різних віків.
  4. Забезпечення самодостатньої, справедливої та якісної освіти та заохочення можливостей до навчання протягом всього життя для усіх людей.
  5. Досягнення гендерної рівності та надання усім жінкам та дівчатам більш широких можливостей та прав бути самостійними.
  6. Забезпечення постійного доступу до води та санітарних засобів для усіх людей.
  7. Забезпечення доступу до надійної, стійкої та сучасної енергетики для усіх людей.
  8. Заохочення до продовження самодостатнього та стійкого економічного зростання, повної та продуктивної зайнятості та гідної роботи.
  9. Побудова стійкої інфраструктури, пропаганда самодостатньої, стійкої індустріалізації та впровадження інновацій.
  10. Зменшення нерівностей всередині країни та між країнами.
  11. Створення міст та населених пунктів самодостатніми, безпечними, довговічними та стійкими.
  12. Забезпечення стійких моделей виробництва та споживання.
  13. Запровадження важливих заходів з боротьби із кліматичними змінами та їх впливом.
  14. Підтримка та використання морів та морських ресурсів на стійкій основі.
  15. Захист, відтворення та заохочення до стійкого використання екосистеми на суходолі, екологічне використання лісу, боротьба з опустелюванням, зупинення та відновлення деградації земель та зупинення втрат біологічної різноманітності.
  16. Заохочення мирних та самодостатніх суспільст до стійкого розвитку, досягнення рівного доступу до правосуддя для всіх людей та побудова ефективних, відповідальних та самодостатніх установ на всіх рівнях.
  17. Підтримка стійкого розвитку у більш широкому контексті та створення глобального партнерства для стійкого розвитку.  

Для КліматІнфо переклала та підготувала Катерина Андерссон

Редактор: Катерина Сіпакова

Поділитись в соціальних мережах: