strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

«Переформатування» Землі: мегаплан геоінженерів

Transforming Earth Які ж заходи треба вжити, щоб стримати настання лиха,  уникнути небезпечних змін клімату? Питання складне, на думку деяких фахівців – ми повинні створити найбільшу галузь промисловості за всю історію людства, яка б займалася збором парникових газів з повітря у величезних розмірах. Її схематичне зображення – це геоінжинірінг.

 

Читати також: Дилема геоінженерії: бути експериментам чи не бути?

Міжурядова експертна група з питань змін клімату на сьогодні вважає, що геоінжинірінг заслуговує на увагу. Причина дуже проста. Якщо рівень парникових газів не почне знижуватися в найближчому майбутньому, вочевидь Земля за 100 років нагріється більше як на 2°С, а це небезпечний показник, бо людство може не встигнути адаптуватися . Але забруднення атмосфери все ще продовжується. Для вирішення цієї проблеми науковці постановили – потрібно негайно забрати вуглекислий газ з атмосфери . Саме це було предметом обговорення на Конференції, присвяченій технологіям зменшення шкідливих викидів, що відбулася в Оксфорді (Велика Британія) минулого місяця.

Фактично спеціалісти вивели оцінку ефективності та вартості найбільш прийнятних методів. Вони стосуються вирощування дерев, нагортання подрібненого каміння в океан і будівництво мільйонів хімічних об’єктів для збору вуглекислого газу з атмосфери.

Geo-engineering

 

 Насправді, тільки спеціально розроблені та різні поглиначі CO2 можуть стримати ці викиди. «Якщо ми не будемо застосовувати такі технології, то отримаємо підвищення температури», каже Річард Лампіт (анг. Richard Lampitt) з Національного океанографічного центру в Саутгемптоні, Велика Британія. «Програма застосування різноманітних технологій зменшення шкідливих викидів могла б навіть затримувати кілька мільярдів тон вуглецю на рік до середини століття, а це приблизно від 5 до 10 мільярдів тон», – зауважує співробітник цього ж центру Джон Шеперд (анг. John Shepherd).

Отож, до 2100 поглиначі CO2 зможуть повністю очищати такий об’єм газу, який сьогодні дорівнює річним викидам . Але, як не дивно, це коштує великих грошей, навіть вимагає залучення коштів зі сторони. Біологічні підходи захистять великі території Землі, герметизуючи ферми та живу природу, в той час як високотехнологічні методи вимагають значних затрат енергії.

Читати також: Земля 2100, якою вона буде?  

Існують ще й інші проблеми. Їх важко оцінити, оскільки рослини й океани потрапили в пастку вуглекислого газу . Тому потрібен простір під землею, щоб зберігати газ. Проте такі методи можуть зашкодити екосистемі. І навіть гірше: поглинання CO2 з атмосфери робить його з часом стійким до таких методів, які поступово стають все менш ефективними . Крім того, моделі свідчать, що з абирання вуглекислого газу з атмосфери наносить шкоду рослинам . «Вони ростуть повільніше і поглинають все менше вуглецю», стверджує Андреас Осчільс (анг. Andreas Oschlies) з Центру питань океанських досліджень імені Гельмгольца, що в Кілі, Німеччина.

Читати також: Світовий океан потерпає від задухи  

Це означає, що людство має зреагувати вже найближчим часом, а саме – негайно розпочати оцінку безпеки в розрахунку на найближчі 20 років. Деякі методи, такі як вирощування дерев, можна почати застосовувати вже зараз; інші – через одне, два десятиліття. Але, варто зауважити, що поглиначі CO2 будуть даремними, якщо одночасно не зменшувати викиди в атмосферу. Якщо ж ні, то навіть найбільша програма вапнування океану, що має розпочатися в 2020 році, буде мати незначний результат.

Такий план не буде дешевим . Приблизні підрахунки тяжіють до кількох мільярдів доларів на рік – кілька процентів глобального ВВП . Крім того, програма буде мати економічний сенс лише із серйозними стимулами, такими як висока ціна вуглецю. Отож, з авдяки поєднанню методів зниження CO2 та геоінжинірингу, суспільство теоретично зможе уникнути серйозної екологічної проблеми – зміни клімату . Експерти говорять, що поглиначі CO2 – це не забавка, а катастрофічна необхідність , проте без припинення видобутку і використовування горючої корисної копалини все піде в нікуди. Або так, або ніяк, тобто повне руйнування клімату.

Для КліматІнфо переклала Наталія Берестецька

Редактор: ]]> Дарина Харитонова ]]>

 

Поділитись в соціальних мережах: