strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Великий Бар’єрний риф може не пережити глобального потепління

Великий Бар’єрний риф Великий Бар’єрний риф утворився за часів останнього льодовикового періоду, коли температура води була на 4-5 градусів нижчою, ніж зараз, з’ясувала міжнародна команда вчених. «Це була максимально низька температура, яку можуть витримати корали, хоча риф сформувався та почав розвиватися саме з того часу», — говорить Хелен МакГрегор із Дослідної школи наук про землю при Австралійському національному університеті.

Дослідження допомогло вченим зрозуміти, наскільки стійким виявиться Великий Бар’єрний риф, внесений до списку світової спадщини, до зміни клімату та потепління океанської води.

Зроблене відкриття стало слабкою втіхою для вчених. «Корали витримали поступове підвищення температури в період з 20 тисяч років до 12 тисяч років тому. Однак ми не знаємо, чи впорається риф зі змінами температури океану впродовж наступних 100 років , — ділиться своїми переживаннями доктор МакГрегор. — Очевидно, що якщо літні температурні екстремуми будуть з'являтися частіше, корали будуть постійно знебарвлюватись».

Читати також: Корали Пільбарського узбережжя втрачають свою силу та красу ,   Різноманіття жителів рифів під загрозою: вина людства? , Великий бар’єрний риф втратив половину своїх коралів за останні 27 років

Різнокольорові корали

Окрім температури води, яка неухильно підвищується, риф потерпає і від інших факторів: окислення океану, підвищення каламутності води та хижаків, таких як морська зірка «терновий вінець».

У той же час  уже другий рік поспіль Комітет світової спадщини (World Heritage Committee) наголошує Австралії на необхідності покращити захист Великого Бар’єрного рифу від портового будівництва, днопоглиблювальних робіт та захоронення відходів.

«Комітет світової спадщини (World Heritage Committee) не зважає на інтенсивний тиск з боку уряду Австралії та Квінсленду з метою пом’якшити рішення щодо рифу, — розповів Річард Лек (Richard Leck), представник кампанії із захисту рифу, що організована Всесвітнім фондом дикої природи (WWF-Australia Reef). — Натомість Комітет рішуче попередив Австралію, щоб уряд вживав ще суворіших заходів на захист Великого Бар’єрного рифу. Це перемога для мільйонів людей в усьому світі, які говорять, що наш риф — не звалище ».

На своїй щорічній зустрічі, що відбулася цього року в місті Доха (Катар), Комітет всесвітньої спадщини ухвалив кілька рішень, зокрема:

  • запропонував з метою збереження Великого Бар’єрного рифу внести його у 2015 році до Переліку об’єктів світової спадщини в небезпеці;
  • висловив стурбованість та прикрість у зв’язку з рішенням уряду дозволити скидання трьох мільйонів кубометрів вийнятого ґрунту, отриманого в процесі днопоглиблення, у води рифу біля порту Аббот Поінт (Abbot Point);
  • зазначив, що передача уряду Квінсленду федеральних повноважень затверджувати екологічні рішення є поспішною.

Австралія не рятує корали «Австралійський уряд та уряд Квінсленду мають взяти на себе відповідальність та покращити рівень управління рифом, — сказав пан Лек (Leck). — Якщо ж вони цього не зроблять, риф буде проголошено світовою спадщиною в небезпеці, що створить загрозу для тисячі робочих місць, пов’язаних із галуззю туризму.

Австралія явно не виправдала очікувань міжнародного співтовариства стосовно захисту рифу».

 

Читати також: Найгірші кліматичні "свині" світу , Австралія встановила статус кліматичного «негідника»

Крім того, на зустрічі вже третій рік поспіль на порядок денний виноситься питання низьких показників Австралії в управлінні розвитком промислових портів уздовж узбережжя рифу .

Для КліматІнфо переклала Діана Ямко

Редактор: Ірина Каленська

Поділитись в соціальних мережах: